"Диктатори не знають жалості і не бояться крові". Головне про затримання Протасевича, який став особистим ворогом Лукашенка G

Романа Протасевича не раз затримували на опозиційних протестах у Білорусі, але вперше його затримання сколихнуло весь цивілізований світ і прирівняне до терористичного акту
Фото: ЕРА

Що сталося?

У неділю, 23 травня 2021 року, літак ірландської авіакомпанії Ryanair, що прямував рейсом Афіни – Вільнюс, екстрено приземлився в аеропорту Мінська. Згідно з первинною версією, борт був змушений приземлитися через повідомлення про мінування.

"Пілоти подали повідомлення про мінування. Зараз там працюють сапери, проводять усі необхідні заходи. Пасажири покинули літак і проходять повторний огляд", – писало білоруське видання Onliner із посиланням на пресслужбу аеропорту.

Приблизно за шість-сім годин після того, як провели перевірку і не виявили вибухових пристроїв, літаку дозволили зліт. Слідком Білорусі повідомив про порушення кримінальної справи у зв'язку з неправдивим мінуванням.

23 травня 2021 року, Мінськ, аеропорт. Спецспівробітник зі службовим собакою, який перевіряє багаж пасажирів рейсу Ryanair. Фото: ЕРА

Через що скандал, якщо мінування виявилося хибним?

Після перевірки на борт повернулися не всі пасажири. Силовики затримали відомого білоруського опозиційного активіста Романа Протасевича, який летів з Афін до Вільнюса. Також затримали його дівчину, студентку Європейського гуманітарного університету, громадянку РФ Софію Сапегу. Приблизно за добу "Русская служба ВВС" із посиланням на слова матері дівчини повідомила, що 23-річну Софію тримають у мінському ізоляторі на Окрестіна.

За свідченнями очевидців, Протасевич (імовірно, в розмові із бортпровідником) просив не приземлятися Мінську. "Протасевич сказав бортпровідникові: "Не робіть цього, вони вб'ють мене. Я біженець". Той відповів: "Ми мусимо, у нас немає вибору", – написала в Instagram одна з пасажирок літака.

Інші пасажири рейсу розповіли литовському виданню Delfi, що Протасевич засмутився, коли дізнався про екстрене приземлення літака в Мінську. За словами одного зі свідків, блогер сказав, що в Білорусі на нього чекає страта.

Разом із Протасевичем і його дівчиною не повернулося в літак ще четверо осіб – один громадянин Білорусі і троє громадян РФ. Про їхню долю поки нічого невідомо. Деякі ЗМІ висловили думку, що це могли бути співробітники спецслужб, які "вели" блогера ще з Афін.

Додаткові подробиці затримання

Глава МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс повідомляв у Twitter, що всього на борту перебував 171 пасажир із 18 країн.

У першу годину вимушеного перебування пасажирів у мінському аеропорту стало відомо, що незадовго до екстреного приземлення літак супроводжував у повітрі військовий винищувач МіГ-29. Провладний Telegram-канал "Пул Первого" писав, що підняти в повітря винищувач розпорядився особисто Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі. Він зробив це нібито на прохання екіпажу. Причому пасажирський літак розвернули практично біля самого кордону з Литвою.

Видання "Настоящее время" написало, що, за непідтвердженими даними, білоруські диспетчери погрожували пілотам Ryanair вогнем із винищувача, якщо літак не приземлиться в Мінську.

24 травня компанія опублікувала у Twitter оновлену заяву про захоплення їхнього літака в Білорусі. У ній компанія назвала це актом авіаційного піратства. У першій заяві в день інциденту Ryanair повідомила, що білоруські диспетчери повідомили екіпаж рейсу про потенційну загрозу безпеці на борту. Екіпаж дістав інструкції перескерувати літак до Мінська.

Виконавчий директор Ryanair Майкл О'Лірі назвав вимушене приземлення в Мінську літака "захопленням і піратством, яке спонсорувала держава".

"Схоже, що метою влади було прибрати журналіста [засновника білоруського опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича] і його супутницю... Ми вважаємо, що в аеропорту з рейсу зійшло також кілька агентів КДБ", – заявив О'Лірі.

Хто такий Протасевич?

26-річний Роман Протасевич – блогер і журналіст, колишній головний редактор Telegram-каналу NЕХТА і теперішній головний редактор Telegram-каналу "Беларусь головного мозга".

Довідка "ГОРДОН". NЕХТА – найвідоміший білоруський опозиційний ресурс, заснований журналістом Степаном Путилом. Telegram-канал став дуже популярним під час протестів літа – осені 2020 року, коли білоруси вийшли на вулиці з вимогою скасувати офіційні підсумки президентських виборів, які вкотре виграв Лукашенко. NЕХТА став головним інформаційним майданчиком для координації протесту, а також для інформування всього світу про те, що відбувається в Білорусі.

Офіс NЕХТА розташований у Польщі. У ресурсу два основні канали в Telegram: на NЕХТА Live підписано 1,2 млн осіб, на NЕХТА – майже 590 тис. Також є сатиричний канал LUXTA, на який підписано 138 тис. осіб. У каналу "Беларусь головного мозга" понад 260 тис. підписників.

Протасевич брав участь в опозиційних акціях протесту з початку 2010-х років, вперше його затримали влітку 2011 року за участь в акціях "мовчазного протесту" проти режиму Лукашенка. Як фотокореспондент-фрілансер був у зоні бойових дій на Донбасі, а перед цим – на Майдані в Києві у 2014 році. Наприкінці 2019-го Протасевич поїхав до Польщі, рятуючись, як сам стверджував, від білоруських спецслужб. На початку 2020 року він подав заяву на надання притулку.

Після початку активних протестів 2020 року Протасевич відвіз до Польщі і своїх батьків, оскільки з'явилася інформація, що за ними почали стеження. На початку травня 2021 року Лукашенко своїм указом позбавив батька Протасевича військового звання. Про це блогер написав у себе у Twitter, уточнивши, що батько віддав службі 29 років і звільнився ще 2019 року – задовго до протестних акцій.

Батько блогера в інтерв'ю білоруській "Радые Свабода" заявив, що затримання Романа було "добре спланованою акцією спецслужб", порівнянною з терористичним актом.

"Як колишній військовий скажу, що ця операція була продуманою: її чітко готували навіть не один день, а тижні. Я повністю переконаний, що це була заздалегідь спланована операція, яку було ретельно підготовлено, і, напевно, в ній брали участь не тільки спецслужби Білорусі. [...] Багато ЗМІ називає те, що сталося, терористичним актом. Я повністю згоден із цим визначенням. Але теракт жахливий навіть не тому, що він стався, а через його наслідки. І вони будуть набагато гіршими, ніж сам теракт", – розповів Дмитро Протасевич.

У чому режим Лукашенка обвинувачує блогера?

Білоруське видання TUT.BY написало, що Протасевичу загрожує до 15 років позбавлення волі, його обвинувачують за такими кримінальними статтями:

ч. 3 ст. 130 Кримінального кодексу Білорусі (вчинення умисних дій, спрямованих на стимулювання до соціальної ворожнечі за ознакою професійної належності, – максимальна санкція до 12 років);
ст. 293 Кримінального кодексу Білорусі (організація масових заворушень – максимальна санкція до 15 років);
ст. 342 Кримінального кодексу Білорусі (організація групових дій, що грубо порушують громадський порядок, – максимальна санкція до трьох років).

За жодною із цих статей не передбачено смертної кари. Однак деякі Telegram-канали, а також білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська запевняють, що блогеру загрожує виняткова міра покарання. Журналісти TUT.BY припускають, що в оману багатьох міг ввести той факт, що Протасевича КДБ Білорусі заніс до списку осіб, причетних до терористичної діяльності. Підставою для цього стало обвинувачення в організації масових заворушень.

Увечері 24 травня стало відомо, що мати Протасевича повідомила про те, що, за непідтвердженою інформацією, її сина виявили в одній із мінських лікарень. Стан його критичний: проблеми із серцем. У коментарі "Белсату" – польському супутниковому телеканалу білоруською мовою – Наталія Протасевич розповіла, що у її сина міг бути серцевий напад.

У МВС Білорусі наполягають, що Протасевич "перебуває в СІЗО, на здоров'я не скаржився".

Міжнародна реакція

Світова спільнота засудила приземлення літака і затримання опозиціонера. У МЗС України це назвали атакою на свободу слова. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн назвала такі дії неприпустимими і попередила про наслідки.

Колишній президент Європейської Ради Дональд Туск заявив, що такими діями Лукашенко вчинив акт державного тероризму, а Польща висунула вимогу ввести проти Білорусі нові санкції.

Крім того, США, Великобританія, Німеччина, Ірландія, Латвія, Литва, Польща і Чехія закликали заборонити польоти над Білоруссю.

24 травня стало відомо, що Великобританія заборонила єдиній білоруській авіакомпанії "Белавиа" літати над своїм повітряним простором.

Президент України сьогодні також доручив припинити авіасполучення з Білоруссю. Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов 24 травня в коментарі агентству "Інтерфакс-Україна" вже заявив, що Україна припиняє авіасполучення з Білоруссю і перескеровує всі рейси в обхід її повітряного простору.

У МЗС Білорусі реакцію світу на інцидент у мінському аеропорту назвали войовничою.

"Вражає поспішність відверто войовничих заяв із боку низки країн та європейських структур. Ситуацію прямо і явно нагнітають. Відбувається її навмисна політизація, звучать нічим не підтверджені обвинувачення, клеять ярлики. Водночас немає жодного видимого бажання в ній об'єктивно розібратися. Замість цього негайно знову зазвучали гасла про санкції", – заявив речник міністерства закордонних справ Білорусі Анатолій Глаз.

Офіційний Мінськ наполягає, що лист з погрозами вибуху на борту літака Ryanair відправили з палестинського угруповання ХАМАС. Про це увечері 24 травня заявив директор департаменту з авіації міністерства транспорту і комунікацій Білорусі Артем Сікорський. ХАМАС спростував твердження, що відправляв повідомлення про бомбу. "Ми не вдаємося до таких методів", – заявив спікер руху Фавзі Бархум.

Позиція відомих людей

Російський опозиціонер і бізнесмен Михайло Ходорковський заявив, що домагатиметься звільнення Протасевича і санкцій стосовно Лукашенка.

"Те, що відбулося в небі Білорусі, – це піратське захоплення цивільного повітряного судна, санкціоноване особисто білоруським диктатором заради помсти редактору незалежного ЗМІ. Я домагатимуся звільнення Романа і санкцій стосовно Лукашенка й тих, хто з ним співпрацює", – підкреслив Ходорковський.

Письменник і публіцист Віктор Шендерович переконаний, що Європа знову відбудеться висловленням глибокого занепокоєння. Крім того, він підкреслив схожість режимів Лукашенка і президента РФ Володимира Путіна.

"Просто цікаво, що ще з'їсть не скривившись матінка-Європа? Яку ще вселенську смазь мають зробити їй бандити, щоб вона перестала механічно повторювати слова "занепокоєння" і прокинулася? І так, зрозуміло, немає ніякого окремого від Росії їб...нутого бандита Лукашенка. Є Союзна держава РФ і Білорусі – абсолютно єдина і в координації дій, і в ступені їб...нутості своїх правителів, і в частині їхньої легітимності", – написав Шендерович.

Підтримку Протасевичу висловив засновник видання "ГОРДОН" журналіст Дмитро Гордон. Він закликав Європу і США застосувати проти режиму Лукашенка максимально жорсткі санкції.

"Такі санкції, щоб йому було простіше випустити на волю всіх політв'язнів, зокрема й Романа Протасевича. Інакше ви прирікаєте мирний, чудовий народ Білорусі на тоталітарний режим і репресії. Подумайте, будь ласка, про це. Не зробіть із білорусами так, як ви вчинили з українцями, кинувши фактично на поталу Путіну", – підкреслив Гордон.

У серпні 2020 року Гордон брав велике інтерв'ю у Протасевича, в якому той розповів про репресії Лукашенка, опір білорусів, Путіна та Україну.

Відео: Дмитрий Гордон / YouTube

Російський публіцист і телеведучий Олександр Невзоров переконаний, що "шестиногий диктатор Лукашенко", якого в Білорусі прозвали тарганом, не зупиниться ні перед чим у прагненні помститися Протасевичу.

"Протасевич. Його миролюбність, делікатність, заклики до безкровності навряд чи зарахує йому шестиногий. Диктатори, на відміну від романтичних прекрасних хлопчаків, не знають жалості і не бояться крові", – сказав Невзоров.