Без їжі, ліків та електрики. В Афганістані після приходу талібів погіршилися умови в пологових будинках
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, в Афганістані один із найгірших показників материнської та немовлячої смертності у світі. На 100 тис. живонароджених припадає 638 смертей жінок.
Ситуація погіршилася після приходу талібів, оскільки це призвело до заморожування іноземної допомоги. Західні донори, зокрема США і такі організації, як ВООЗ, посилаються на труднощі з переданням талібам медикаментів у хаотичному кабульському аеропорту. Як наслідок, у країні фіксують гостру нестачу ліків.
Афганка Рабія народжувала в невеликій лікарні в провінції Нангархар на сході Афганістану. Вона розповіла, що протягом кількох тижнів пологове відділення, в якому вона мала народжувати, розібрали до самого фундаменту. Зрештою вона опинилася без знеболювального, ліків і їжі.
У лікарні була спека, температура перевищувала 43 °C – електрику було вимкнено і не було пального для роботи генераторів. Акушерці доводилося приймати пологи в темряві, підсвічуючи мобільним телефоном.
Через заморожування коштів пологове відділення, де народжувала Рабія, не може керувати своєю службою швидкої допомоги – немає грошей на пальне. Кілька тижнів тому через це їм довелося відмовити матері, у якої почалися перейми, у скеруванні швидкої допомоги. У підсумку жінка занадто пізно знайшла транспорт для поїздки і народила просто в машині.
Труднощі з роботою пологових відділень також пов'язані з новими правилами талібів, що жінок можуть лікувати тільки жінки. Крім того, у співробітників сфери охорони здоров'я затримують зарплату. Акушерка Рабії не отримувала грошей уже три місяці.
Контекст:
Станом на 15 серпня 2021 року рух "Талібан" узяв під контроль практично весь Афганістан, зокрема столицю Кабул, а 6 вересня вони оголосили про захоплення останньої не підконтрольної їм провінції Панджшер і припинення війни в Афганістані.
Після приходу талібів у країні сильно погіршилася ситуація з правами жінок. Їм заборонили займатися спортом та очолювати міністерства. Також їм заборонено навчатися разом із чоловіками.
Крім того, у країні офіційно заборонили чоловікам навчати жінок. Незалежні журналісти кажуть, що таке рішення фактично позбавить дівчат права на вищу освіту, тому що афганські університети не можуть собі дозволити найняти достатню кількість викладачів-жінок.
17 вересня стало відомо, що "Талібан" ліквідував міністерство у справах жінок і створив замість нього міністерство з пропаганди чесноти і запобігання гріху. Таке відомство існувало під час першого захоплення влади талібами і відповідало за дотримання шаріату. Його представники били жінок, які нібито були одягнені "нескромно" або перебували на вулиці без чоловіка-опікуна.
19 вересня стало відомо, що в Кабулі багатьом жінкам, які працюють, таліби наказали залишатися вдома і не виходити на роботу.