Білий дім про розмову Байдена і Зеленського: Лідери закликали РФ знизити напругу, дипломатія – найкращий спосіб досягти прогресу

США разом із союзниками дадуть відповідь рішучими економічними та іншими заходами у разі вторгнення РФ в Україну, зазначив Байден
Фото: The White House / Flickr
Президент Сполучених Штатів Джо Байден під час розмови 9 грудня із президентом України Володимиром Зеленським висловив глибоке занепокоєння США та їхніх європейських союзників агресивними діями Росії щодо України.

Про це йдеться у релізі за підсумком бесіди глав двох держав, опублікованому на сайті Білого дому.

"[Байден] чітко дав зрозуміти, що США та наші союзники відповідатимуть рішучими економічними й іншими заходами у разі подальшого військового втручання. Він підтвердив непохитну відданість США суверенітету і територіальній цілісності України", – підкреслюють у повідомленні.

Байден під час бесіди із Зеленським зазначив, що США, їхні союзники та партнери віддані принципу "жодних рішень або обговорень щодо України без України".

"Лідери [США та України] закликали Росію знизити напруженість і погодилися з тим, що дипломатія – найкращий спосіб досягти значного прогресу у вирішенні конфлікту", – зазначають у релізі.

Як повідомили у Білому домі, Байден також "наголосив на готовності США підтримати заходи щодо зміцнення довіри для просування виконання Мінських угод на підтримку нормандського формату".

Це третя телефонна розмова Зеленського та Байдена, перша відбулася у квітні, друга – у червні.

Окрім того, у вересні президенти двох країн провели двогодинну зустріч у США, а у листопаді переговорили на полях кліматичної конференції у Шотландії.

Контекст:

Розмова президентів США та України відбулася після бесіди Байдена із главою Кремля Володимиром Путіним 7 грудня.

У Білому домі заявили, що Байден під час онлайн-переговорів із Путіним висловив "глибоке занепокоєння" Сполучених Штатів та їхніх європейських союзників у зв'язку з нарощуванням Росією сил навколо України. Байден попередив Путіна про "рішучі економічні та інші заходи" у разі вторгнення в Україну, закликавши до деескалації ситуації.

Путін під час розмови заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України. "Тому Росія серйозно зацікавлена в одержанні надійних, юридично зафіксованих гарантій, які унеможливлюють розширення НАТО у східному напрямку та розміщення у суміжних із Росією державах ударних наступальних систем озброєнь", – сказав він.

У Білому домі зазначили, що Байден не пішов на поступки російській стороні щодо ймовірного вступу України в НАТО. За словами Байдена, рішення про вступ у НАТО – це лише рішення українського народу.

Лідери США, ФРН, Франції, Італії та Великобританії 6 грудня зазначили, що РФ треба відновити переговори з Україною у межах нормандського формату щодо врегулювання конфлікту на Донбасі. За словами глави Офісу президента України Андрія Єрмака, США вирішили бути активним учасником мирного процесу.