Білорусь не захотіла продовжити візу послу ЄС

Шубель розпочав виконувати свої обов'язки на посаді у вересні 2019 року
Фото: Dirk Schuebel / Facebook
Глава представництва Євросоюзу в Білорусі Дірк Шубель заявив, що після трьох років перебування на посаді його мандат завершився. Про це він написав 10 жовтня у Facebook.

"Білоруська влада вирішила не продовжувати мені візу й акредитацію ще на рік, що дуже ускладнює виконання мого мандата. Я дуже шкодую про це рішення, оскільки був готовий продовжувати роботу з Білоруссю як посол і навіть сподівався повернутися до Мінська на останній рік свого перебування на посаді", – зазначив він.

Шубель розпочав виконувати свої обов'язки на посаді у вересні 2019 року. Тоді, за його словами, двосторонні відносини між ЄС і Білоруссю "загалом мали позитивну динаміку", хоча й зазнавали "масової деградації" внаслідок порушень прав людини і міжнародного права, допущених білоруською владою перед, під час і після президентських виборів у серпні 2020 року.

Також він зазначив, що сьогодні у Білорусі перебуває понад 1340 політв'язнів, а ЄС і далі висуває вимогу щодо їхнього "негайного й беззастережного" звільнення.

Контекст:

Президентські вибори у Білорусі відбулися 9 серпня 2020 року. За офіційними повідомленнями, перемогу на них здобув Олександр Лукашенко, який перебував при владі з 1994 року, за нього проголосувало 80,1% виборців. Друге місце із 10,1% голосів посіла Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про впевнену перемогу Тихановської.

Після виборів у Білорусі у серпні 2020 року розпочалися масові акції протесту незгодних з їхніми офіційними результатами (на піку у мітингах брало участь по кілька сотень тисяч осіб, з початку 2021 року протестна активність впала).

За інформацією правозахисного центру "Весна", із серпня на акціях затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада повідомляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.