Білорусь стала членом ШОС. На Заході вважають, що Китай і РФ намагаються створити блок, який не можна ігнорувати

Білорусь стала 10-м членом Шанхайської організації співробітництва
Фото: EPA

Білорусь стала членом Шанхайської організації співробітництва (ШОС). Відповідне рішення 4 липня підписали під час засідання Ради глав держав – членів ШОС в Астані, йдеться на сайті президента Білорусі.

Отже, Білорусь стала 10-м членом ШОС. В організацію вже входять Індія, Іран, Казахстан, Китай, Киргизстан, Пакистан, Росія, Таджикистан і Узбекистан.

CNN зазначає, що прийняття Білорусі є намаганням Пекіна й Москви перетворити організацію з регіонального безпекового блоку на "геополітичну противагу західним інституціям на чолі зі США та їхніми союзниками".

З початком повномасштабної війни проти України ШОС стала для нелегітимного президента РФ Володимира Путіна платформою для демонстрації того, що він не ізольований на міжнародній арені. Оскільки відносини між Китаєм і США різко погіршилися, Пекін тепер менше обходить, що ШОС можуть сприйняти як антизахідну організацію, вважає експертка з питань зовнішньої політики Китаю в Інституті досліджень Китаю в Берліні Єва Зайверт.

На її думку, з приєднанням нових членів Китай і Росія хочуть продемонструвати, що мають багато прибічників їхнього світогляду і бажають, щоб ШОС сприймали як великий блок, який більше не можна ігнорувати.

Контекст:

Шанхайську організацію співробітництва заснували 2001 року Китай, Росія, Казахстан, Таджикистан, Киргизстан і Узбекистан. У 2017 році до організації приєдналися Індія й Пакистан. Спочатку ШОС створили для "протистояння впливу Заходу в Євразії", зазначало Reuters.

У липні 2023-го Іран вступив у Шанхайську організацію співробітництва.