Білорусь закупить у Росії комплекси С-400, щоб захистити кордон із Україною – Лукашенко
Білорусь веде переговори з Росією про постачання комплексів C-400, щоб розмістити їх на кордоні з Україною. Про це заявив Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, 12 вересня на загальновійськовому полігоні Обуз-Лесновський, де відбувся один із етапів російсько-білоруських військових навчань "Захід 2021". Стенограму його виступу опублікувала пресслужба президента Білорусі.
"Два етапи цього питання. Ми ведемо переговори і плануємо постачання С-400. Він [президент Росії Володимир Путін] мені розповів про сучасніші комплекси С-500, які можуть працювати з балістичними ракетами. Дуже ефективний комплекс. Зокрема, я йому ще раз нагадав про С-400, розповів йому, де ми хочемо поставити ці комплекси. Зараз у нас повністю комплексами С-300 перекрито периметр на західному напрямку. Але, як ви знаєте, у нас і південний напрямок з'явився", – пояснив він.
За словами Лукашенка, білоруські генерали й росіяни обговорювали тему загроз із боку України.
"Нас починають із півдня підігрівати. Ми маємо готуватися – 1200 км кордон із Україною. Тому нам доведеться закривати і цей периметр. І ми якраз обговорювали те, що С-400 для нас буде доречним. І він дав доручення міністру оборони, щоб із нашими пропрацювали ці питання для того, щоб можна було доправити ці комплекси нам", – заявив Лукашенко.
Російське керівництво погодило перелік озброєння, яке до 2025 року мають намір доправити до Білорусі, додав той, який називає себе главою Білорусі.
"Це приблизно десятки літаків, частина нам уже надійшла, це кілька десятків вертольотів, "Тор-М2". Великі обсяги. Це свідчить про те, що і ми, і РФ дуже серйозно сприймаємо західний напрямок, де ми безпосередньо стикаємося з натовськими військами. Ви бачите, як вони поводяться. Тому не можна розслаблятися, зважаючи на досвід 1941 року, коли ми всіх утихомирювали, всіх заспокоювали – не відповідайте на провокації та інше, а потім дістали оглушливий удар і практично Білорусь втратили за кілька місяців", – підкреслив він.
За словами Лукашенка, Білорусь не спрямовує ракет на суміжні держави, а її літаки не визначають цілей для завдання удару на їхній території.
"Ми готуємося захищати свою землю. Білорусько-російському союзу зайві території не потрібні", – завершив він.
Як пише БЕЛТА, Лукашенко сказав, що Білорусь планує закупівлю російського озброєння на суму більше ніж $1 млрд.
Контекст:
У червні цього року Лукашенко заявляв, що населенню Білорусі потрібно навчитися навичкам поводження зі стрілецькою зброєю. "Хто гарантує, що ми не воюватимемо? Ні ти, ні я, ніхто не може гарантувати", – говорив він.
У липні Лукашенко заявляв про готовність розмістити в Білорусі "усі збройні сили [РФ] з усіма видами озброєнь", якщо це знадобиться для безпеки Білорусі та Росії, повідомляло БЕЛТА. Водночас він підкреслював, що зараз у цьому немає потреби.
1 вересня Лукашенко анонсував постачання літаків, вертольотів і "найважливішого" озброєння ППО з Російської Федерації.
Зустріч Путіна та Лукашенка відбулася у Москві 9 вересня, переговори тривали майже 3,5 години. За їхніми підсумками Путін сказав, що всі 28 дорожніх карт щодо інтеграції двох країн погоджено. Також Путін пообіцяв Лукашенку не підвищувати ціни російського газу для Білорусі. Планують, що до кінця 2023 року Мінськ і Москва створять єдиний ринок газу. Путін також припустив створення союзного парламенту РФ та Білорусі.