Білоруський православний архієпископ наклав на Лукашенка анафему
У тексті анафеми, яку озвучив глава Білоруської автокефальної православної церкви архієпископ Святослав Логін, Олександра Лукашенка названо "вбивцею і мучителем народу".
22 листопада глава Білоруської автокефальної православної церкви (БАПЦ) архієпископ Святослав (Логін) під час служби в соборі святого Кирила Туровського відлучив від церкви Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі. Про це повідомляють на сайті БАПЦ.
У тексті анафеми (відлучення від церкви), яку озвучив архієпископ, Лукашенка названо "диктатором, вбивцею і мучителем народів Білорусі".
"Благочестивий білоруський народ зараз переживає непростий час, коли за наказом самозванця – колишнього президента Олександра Лукашенка, одержимого дияволом, – наші діти вбивають наших братів і сестер та знущаються з них. Цей кат і його союзники здійснюють криваві розправи над мирним населенням на вулицях і в тюрмах у столиці Мінську і в різних містах багатостраждальної Білорусі, прославляючи і продовжуючи богобоязливу політику більшовиків, відкрито порушуючи Божі заповіді, руйнуючи пам'ятки", – указано в анафемі.
Глава БАПЦ наголошує, що тоді як "весь цивілізований світ підтримує боротьбу білоруського народу за свої права", "це насильство і приниження правопорядку відбувається за підтримки східного сусіда Білорусі, який називає себе "православним" і "старшим братом".
"Церква – духовний і неполітичний інститут, який навчає паству боротися за правду, вона не може просто спостерігати за геноцидом білорусів, але має, згідно зі святим вченням Христа, бути совістю свого народу, що змушує нас проголосити таке: силою, даною нам Богом, ми відлучаємо від святої православної церкви і проголошуємо анафему колишньому президенту Олександрові Лукашенку, який, хоча носить християнське ім'я і належить православній церкві тільки за народженням, забороняє йому приступати до Таїн Христових, згадувати його до його повного покаяння перед церквою і білоруським народом", – ідеться в тексті.
Архієпископ закликав тих, хто ще служить "сатанинській владі" Лукашенка, не підкорятися злочинним наказам, інакше прокляття їхніх нащадків чекає на них "у земному житті й пекло – у небесному житті".
З 9 серпня в Білорусі не вщухають масові акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув на той момент чинний президент Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців (він керує країною з 1994 року). Друге місце з 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми й поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Відомо ще про одного загиблого, Романа Бондаренка, унаслідок сутички невідомих у масках із місцевими жителями. Конфлікт стався через біло-червоно-білі стрічки. У Слідкомі Білорусі заявили, що загиблий був п'яним. У коментарі виданню TUT.BY лікарі сказали, що в організмі Бондаренка було нуль проміле алкоголю.
Лукашенко 23 вересня вступив на посаду президента. Уперше в історії Білорусі церемонії інавгурації не анонсували і не транслювали на телебаченні. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.
Євросоюз 2 жовтня ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів. 6 листопада ЄС ввів санкції проти Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, і ще 14 білоруських чиновників. До санкцій приєдналася Україна. У Євросоюзі погодили роботу над третім пакетом санкцій.
Білоруська автокефальна православна церква – релігійне об'єднання, якого формально в Білорусі не існує.