Бєлковський: Історично Росії потрібна не злоба, а покаяння і примирення
У Росії протягом останніх десятиліть ХХ століття з'явилася велика кількість озлоблених людей, на підтримку яких спирається президент РФ Володимир Путін. Таку думку в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман висловив російський політолог Станіслав Бєлковський.
"Володимир Путін протягом усіх цих років спирався багато в чому на енергію ресентименту. Кінець 80-х і 90-х років ХХ століття привів до появи величезної кількості росіян, ображених на час. Тому що багато людей втратило своє майно. Але навіть головне – не економічні втрати, а головне – втрата соціального статусу. Як сказав Юрій Юліанович Шевчук блискуче про це, "учора ти був господарем імперії, а тепер сирота". Ці люди підтримували Путіна всі ці роки і продовжують. Тому що він повернув їм відчуття причетності до чогось великого і величного", – сказав Бєлковський.
Політолог вважає, що російський опозиціонер Олексій Навальний теж спирається "на енергію ресентименту, помсти і злоби".
"Він спирається теж на людей, які ображені на час: а саме на путінський час. І це та сама енергія злоби, хоча і в меншому масштабі. Водночас історично Росії потрібна не злоба – вона потребує покаяння і примирення", – сказав він.
Бацман запитала, який лідер може дати це Росії.
"А поки я не знаю. Треба відійти від самої теми та ідеї вождя. Треба звільнити від вождя свідомість. Ось я хотів би як росіянин жити так, щоб ні від Путіна, ні від Навального ніяк не залежати. А тим більше від їхніх сутичок", – відповів він.
І Путіна, і Навального політолог вважає диктаторами. Коментуючи свою статтю за 2013 рік "Путін кращий, ніж Навальний", Бєлковський сказав: "Старий диктатор, ось цей сентиментальний, мені трошки ближчий за молодого і менш сентиментального".
Бєлковський: Зеленському для ривка треба сформувати новий Кабмін із Тимошенко, Гройсмана, Яценюка, Разумкова на чолі з Христею Фріланд. Читайте повну версію інтерв'ю
Путін обіймає посаду президента із 2000 року з перервою у 2008–2012 роках, коли він був главою уряду.
Навальному 2 лютого Симоновський суд Москви на виїзному засіданні в Мосміськсуді замінив умовний строк на реальний у справі "Ів Роше". З урахуванням часу, проведеного під домашнім арештом, політик пробуде в колонії загального режиму два роки і вісім місяців.
Наприкінці грудня 2014 року Замоскворецький суд Москви ухвалив для Навального вирок у вигляді трьох із половиною років позбавлення волі умовно з п'ятирічним випробувальним строком, а його братові Олегу – такий самий строк реального ув'язнення. Слідство стверджувало, що Навальні переконали компанію "Ів Роше" укласти невигідний контракт на транспортні послуги, чим завдали збитків у розмірі 26 млн руб. ($ 340 тис.). Брати свою провину заперечували. У 2015 році Олексій Навальний заявив про виплату всіх штрафів у справі "Ів Роше". У 2017 році випробувальний строк політику продовжили на один рік. Він закінчився 29 грудня 2020 року, до цього строку Навальний мав не рідше ніж двічі на місяць приходити на реєстрацію в органи Федеральної служби виконання покарань.
У жовтні 2017 року Європейський суд із прав людини визнав несправедливим суд щодо Навального і його брата Олега та зобов'язав РФ виплатити їм понад €80 тис. компенсації. Компенсацію Навальні отримали, але вироку їм не скасували.
17 січня 2021 року Навальний повернувся в Росію з Німеччини, де лікувався після отруєння бойовою речовиною класу "Новачок". Політик був у комі 18 днів. Опозиціонер вважає замах на себе терористичним актом, організованим ФСБ за наказом президента РФ Володимира Путіна. Одразу після повернення політика затримали у справі "Ів Роше" і заарештували на 30 діб.
Незадовго до повернення Навального Федеральна служба виконання покарань пригрозила йому реальним тюремним строком замість умовного. У ФСВП заявили, що Навальний у 2020 році "систематично і неодноразово порушував умови випробувального строку, зокрема – мінімум шість разів не з'явився на реєстрацію".
Після арешту Навального у РФ почалися масові мітинги. За оцінкою команди опозиціонера, в акціях 23 січня по всій країні брало участь 250–300 тис. осіб, 31 січня – 200–300 тис. 2 лютого, в день суду над Навальним, у РФ відбулися нові акції протесту, але вони були не такими багатолюдними.
За даними правозахисників, усього за три акції протесту на підтримку Навального затримали більше ніж 11 тис. осіб.