"Наділи пакет на голову і почали душити". Волонтерка штабу юристки ФБК розповіла про тортури в московському відділенні поліції
До волонтерки штабу юристки Фонду боротьби з корупцією Любові Соболь Олені Китаєвої в московському відділенні внутрішніх справ застосували насильство й тортури після затримання на акції на підтримку опозиціонера Олексія Навального. Про це Китаєва 3 лютого повідомила в інтерв'ю телеканалу "Дождь".
Вона розповіла, що 2 лютого разом із сестрою брала участь в акції протесту в центрі Москви, і їх затримали. Потім жінок відвезли у відділок у Донському районі, де їх насильно змусили здати відбитки пальців.
Під час написання пояснювальної в Китаєвої вимагали пароль від її телефона. Вона відмовилася давати його, і тоді поліцейський попросив вивести з кабінету іншого затриманого, і там залишилися Китаєва, двоє поліцейських і ще двоє співробітників відділення. Поліцейський сказав їй: "Не хочеш по-доброму, давай по-поганому", після чого надів на голову пакет і почав злегка душити.
За її словами, вона стала кликати на допомогу, а поліцейський у відповідь, "знущаючись", теж закричав: "Допоможіть-допоможіть". Потім співробітник провів рукою собі по обличчю, після чого на шкірі залишилися червоні смуги, і зі словами: "Ти нічого не доведеш" сказав, що це Китаєва його подряпала.
Поліцейський також пригрозив застосувати до Китаєвої електрошокер, після чого вона погодилася дати свій пароль від телефона.
2 лютого Симоновський суд Москви на виїзному засіданні в Мосміськсуді замінив Навальному умовний строк на реальний у справі "Ів Роше". З урахуванням часу, проведеного під домашнім арештом, політик пробуде в колонії загального режиму два роки і вісім місяців.
Наприкінці грудня 2014 року Замоскворецький суд Москви засудив Навального до трьох із половиною років позбавлення волі умовно із п'ятирічним випробувальним строком, а його брата Олега – до такого самого строку реального ув'язнення. Слідство стверджувало, що Навальні переконали компанію "Ів Роше" укласти невигідний контракт на транспортні послуги, чим завдали збитків у розмірі 26 млн руб. ($340 тис.). Брати свою провину заперечували. 2015 року Олексій Навальний заявив про виплату всіх штрафів у справі "Ів Роше". 2017 року випробувальний строк політику продовжили на один рік. Він закінчився 29 грудня 2020 року, до цього моменту Навальний мав не рідше ніж двічі на місяць приходити на реєстрацію в органи Федеральної служби виконання покарань.
17 січня 2021 року Навальний повернувся в Росію з Німеччини, де лікувався після отруєння бойовою речовиною класу "Новачок". Політик був у комі протягом 18 днів. Опозиціонер вважає замах на себе терористичним актом, організованим ФСБ за наказом президента РФ Володимира Путіна. Відразу після повернення політика затримали у справі "Ів Роше" і заарештували на 30 діб.
Незадовго до повернення Навального Федеральна служба виконання покарань пригрозила йому реальним тюремним строком замість умовного. У ФСВП заявили, що Навальний 2020 року "систематично й неодноразово порушував умови випробувального строку, зокрема – щонайменше шість разів не з'явився на реєстрацію".
Після арешту Навального у РФ почалися масові мітинги. За оцінкою команди опозиціонера, в акціях 23 січня по всій країні брало участь 250–300 тис. людей, 31 січня – 200–300 тис. 2 лютого, у день суду над Навальним, у РФ відбулися нові акції протесту, але вони були не такими масовими.
Усього за час протестів у Росії затримали 11 тис. людей.