Бєлковський про відсторонення Додона: Якщо Володимир Володимирович починає когось підтримувати, то цьому комусь настає швидкий каюк
Позбавлення повноважень президента Молдови Ігоря Додона може спровокувати Москву і президента РФ Володимира Путіна на воєнні дії, уважає російський політолог Станіслав Бєлковський.
Відсторонення президента Молдови Ігоря Додона від посади стало наслідком його проросійської позиції. Таку думку в ефірі радіостанції "Эхо Москвы" висловив російський політолог Станіслав Бєлковський.
"Це все відбувається, звісно, із легкої руки Володимира Володимировича (президент РФ Володимир Путін. – "ГОРДОН"), оскільки відомо, що якщо Володимир Володимирович починає на пострадянському просторі когось підтримувати, то цьому комусь настає швидкий каюк. Таких прикладів доволі багато. А от зворотних прикладів практично немає", – сказав він.
Політолог зазначив, що "укотре в Росії не виходить перехопити контроль над однією з пострадянських країн, де, здавалося б, усе вже пливе до рук".
"Але ця ситуація пікантна ще й тому, що вона може закінчитися введенням військ. Чиїх? Ну, а чиї війська в нас скрізь уводять? Звісно, не російські – приватної військової компанії Вагнера і прирівняних до неї військових з'єднань", – заявив Бєлковський.
Він звернув увагу на те, що конфлікт у Придністров'ї досі не врегульовано.
"Обізнані люди не дадуть збрехати, що Володимир Путін узагалі чутливий до особистих образ швидше, ніж до політичних розбіжностей чи економічних суперечностей. І першу велику образу Захід завдав йому в Молдові стосовно Придністров'я. Це було у 2003 році, коли Кремль розробив план придністровського врегулювання, який передбачав трансформацію Молдови в асиметричну федерацію з особливим статусом Придністров'я і російськими військами як гарантом цілісності цієї асиметричної федерації", – сказав політолог.
На його думку, позбавлення Додона повноважень "може спровокувати Москву на якісь воєнні дії", як це було у Криму і на Донбасі.
"Я не стверджую, що це найвірогідніший сценарій. Усе ж його ймовірність істотно нижча ніж 50%, але вища за нуль. І повністю ігнорувати такий розвиток подій теж не можна", – уважає Бєлковський.
2 січня Конституційний суд Молдови тимчасово припинив повноваження Додона за запитом групи депутатів від керівної коаліції. Рішення ухвалили через те, що президент повторно відхилив запропоновані прем'єр-міністром кандидатури п'ятьох міністрів і двох віце-прем'єрів. Згідно із законодавством, президент має право відхиляти кандидатури лише один раз.
Додон назвав своє відсторонення помилковим.
Він переміг на президентських виборах у Молдові 13 листопада 2016 року. Інавгурація Додона відбулася 24 грудня.
Придністров'я оголосило про суверенітет від Молдови в 1990 році, однак світова спільнота незалежності регіону не визнала. Автономії вимагала частина жителів цього регіону. У середині 90-х до Придністров'я офіційно було введено контингент російських миротворчих сил. Молдова наполягає на виведенні російських військових зі своєї території.