Бєлковський – Путіну: Ну добре, підривай ядерну бомбу. Де вона в тебе? Випробувань ядерної зброї не було з 1990 року. Роза вітрів може розвернутися не в той бік G

Бєлковський: Путіну залишається фігачити по критичній інфраструктурі й погрожувати ядерною зброєю. Тоді як психологічного ефекту він уже не досягає усі перебоялися
Фото: Олександр Хоменко / Gordonua.com
Російський політолог Станіслав Бєлковський вважає, що президент РФ Володимира Путін використовує ядерний шантаж, оскільки у нього не залишилося інших аргументів. Таку думку він висловив в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.

"Йому залишається фігачити ракетно-бомбовими ударами по критичній інфраструктурі й погрожувати ядерною зброєю. Тоді як психологічного ефекту він уже не досягає, бо його всі перебоялися. Коли, так би мовити, ти надто довго погрожуєш чимось, то, власне, уже реалізація цієї погрози нікого не бентежить, усі готові до цього", – переконаний Бєлковський.

Він зазначив, що після розпаду Радянського Союзу Росія не проводила випробувань ядерної зброї, через що звернувся до Путіна.

"Ну добре, уже підривай ядерну бомбу. Де вона в тебе? Не було випробувань ядерної зброї з 1990 року. Без випробувань, чи що, проводитимуть? Може роза вітрів розвернутися не в той бік, як сказав Путін", – наголосив експерт.

Водночас він вважає, що з погляду психології Путін готовий застосувати проти України тактичну ядерну зброю.

"По-перше, "щур, якого загнали в кут". Безперечно, це ідеал для нього. Оскільки в ситуації приреченості, хай як це смішно, він почувається комфортно. Це важлива особливість його психології. Коли в нього є вибір, він почувається некомфортно. Саме із цим пов'язана його огида до демократії. Він не вірить у продуктивність самої процедури й акту вибору. Він радше дотримується наперед визначеного. Знову ж таки, якщо його запитати свідомо – він це заперечуватиме, але несвідомо це так. І він доводить це всією своєю політичною і не політичною біографією", – сказав Бєлковський.

Путін спирається на випадки застосування ядерної зброї в минулому, щоб виправдати свої можливі наступні кроки, і щиро вірить, що після застосування ядерної зброї Україна погодиться прийняти всі його умови, продовжив політолог.

"Тому він хоче спиратися на японський прецедент 1945 року, вважаючи, що якщо він застосує тактичну ядерну зброю, то Україна ухвалить рішення про капітуляцію, незалежно від будь-яких інших чинників та обставин. І світ не вступатиметься в цій ситуації за Україну, оскільки західне життя надто дороге, щоб ним ризикувати в особливо великих розмірах і товарно-промислових кількостях. І тут він посилається на те, що Америка так само вирішила свої проблеми 1945 року. Ядерних ударів по Хіросімі та Нагасакі завдавали не тому, що Америка хотіла налякати Радянський Союз, хоча як один із непрямих наслідків це могли сприймати, а тому що було цілком зрозуміло, що у разі розв'язання за допомогою звичайних озброєнь й армії загинуло б набагато більше людей, до того ж з обох сторін. Жертви Хіросіми та Нагасакі – це 200 тис. людей, а так було б 1,2 млн, із яких 400 тис. американців", сказав експерт.

Водночас Бєлковський переконаний, що про реальну готовність Путіна застосувати ядерну зброю США знатимуть заздалегідь і завдадуть превентивного неядерного удару по території Росії.

Бєлковський: Ботокси Путіна вияви страху старості. Якщо до нього притулити батарею він потече. Повний текст інтерв'ю

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

Наприкінці лютого, невдовзі після відкритого вторгнення в Україну, Путін наказав перевести сили стримування армії РФ, які охоплюють ядерну зброю, в особливий режим бойового чергування. Він пояснив своє рішення "агресивними висловлюваннями" з боку найвищих посадовців країн НАТО на адресу Росії.

21 вересня Путін заявив про готовність застосувати ядерну зброю за загрози територіальній цілісності Росії. Натяк він повторив і 30 вересня, заявивши, що "ми захищатимемо нашу землю (ідеться про незаконно анексовані території України. – "ГОРДОН") усіма наявними у нас силами й засобами".

Президент України Володимир Зеленський сказав, що не вірить у те, що РФ застосує ядерну зброю. Водночас він зазначив, що "не можна заглянути Путіну в голову", тому ризики, що ядерного удару можуть завдати, є. На думку Зеленського, Путін "не зможе зберегти життя", якщо вирішить застосувати ядерну зброю. Начальник української військової розвідки Кирило Буданов також вважає, що в найближчій перспективі Росія не завдасть ядерного удару по Україні.

22 вересня видання The Washington Post повідомило: між адміністрацією президента США Джо Байдена і владою Росії відбувається листування, у якому російську сторону попередили про наслідки в разі застосування ядерної зброї у війні проти України. Держсекретар США Ентоні Блінкен 25 вересня підтвердив, що США попередили РФ про ймовірні "жахливі наслідки" в разі застосування країною-агресором ядерної зброї.

За даними ООН, Росія з 1990 року не проводила жодного ядерного випробування. У СРСР у 1949–1990 роках відбулося 715 випробувань. 4 жовтня 2022 року британська газета The Times, посилаючись на джерела в НАТО, повідомила, що Путін хоче продемонструвати готовність застосувати зброю масового ураження, провівши випробування ядерної зброї поблизу кордону України. У Центрі протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України відповіли, що Росія спеціально демонструє готовність завдати ядерного удару по території України, щоб схилити її до переговорів на своїх умовах.