Бєлковський: В особі Байдена Путін бачить старого дідуся Леоніда Ілліча
У президента РФ Володимира Путіна склалися непогані стосунки з президентом США Джо Байденом. Таку думку в ефірі програми "БАЦМАН" головної редакторки інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман висловив російський політолог Станіслав Бєлковський.
"В особі Байдена Володимир Володимирович бачить такого старого дідуся Леоніда Ілліча. Тобто вищого офіцера, ніж він сам. Я не натякаю на те, що Байден якось пов'язаний зі спецслужбами. Слово "офіцер" тут використано у ширшому значенні. Та й сам Путін, як він доводив до своїх прибічників після зустрічі в Женеві, вважає, що Байден дуже добре знає питання і з ним можна розмовляти, він ідеологічно не зашкарублий, і це найкращий із тих президентів США, із якими вдалося мати справу", – сказав Бєлковський.
Він зазначив, що за останні 20 років відносини РФ зі США суттєво змінилися.
"Сама ситуація зовсім інша. 20 років тому США та Росія збиралися дружити, Росія збиралася взагалі вступати в НАТО, це обговорювали під час першого візиту Володимира Путіна до США рівно 20 років тому – у листопаді 2001 року. Але з того часу вже ж посварилися, ситуація стала поганою. І відтоді, як вона стала поганою, Байден – найкращий із поганих", – наголосив Бєлковський.
Бєлковський: Правління Зеленського доводить, що Україна скоро перейде до парламентської республіки, де президент матиме церемоніальну роль. Читайте повну версію інтерв'ю
Контекст:
Відносини США і Росії погіршилися після анексії Криму та агресії РФ на Донбасі 2014 року. Вашингтон ввів кілька пакетів санкцій проти РФ.
В інтерв'ю ABC News, опублікованому 17 березня, Байден назвав Путіна вбивцею і заявив, що він заплатить за втручання в американські вибори. За даними американської розвідки, Росія проводила кампанію з дискредитації Байдена під час виборів 2020 року, її особисто санкціонував Путін.
18 березня Путін відповів на слова Байдена. Він побажав американському колезі здоров'я і додав: "Хто як обзивається, той сам так називається".
16 червня Байден у Женеві провів першу зустріч із Путіним як глава Білого дому. За підсумками зустрічі обидва лідери провели окремі пресконференції.
Байден заявив, що обговорював із Путіним теми прав людини, територіальну цілісність і суверенітет України, кібербезпеку, гуманітарну ситуацію в Сирії, створення Іраном ядерної зброї, статус Арктики як мирного регіону. Він передав Путіну перелік із 16 критично важливих структур, які має бути захищено від кібератак. Президент США переконаний, що Путін не хоче холодної війни.
30 грудня Байден під час телефонної розмови з президентом РФ у закритому для преси режимі, який тривав приблизно 50 хвилин, попередив Путіна, що США, їхні союзники та партнери дадуть рішучу відповідь у разі вторгнення РФ в Україну.
Це були другі переговори Байдена та Путіна за останній місяць, вони відбулися на тлі інформації про продовження стягування військ РФ до російсько-українського кордону та підготовку можливого вторгнення Росії в Україну. Перші відбулися 7 грудня: Байден висловив Путіну глибоке занепокоєння США та їхніх європейських союзників у зв'язку з нарощуванням Росією сил біля України, підтвердив свою підтримку суверенітету та територіальної цілісності України, а також закликав до деескалації і повернення до дипломатії.