Блінкен не відкидає заходів проти РФ через Навального
Держсекретар США Ентоні Блінкен не відкидає запровадження заходів проти Росії у зв'язку із ситуацією із затриманням російського опозиціонера Олексія Навального, але поки в Держдепі хочуть проаналізувати ситуацію. Про це він сказав 27 січня під час пресконференції, повідомила пресслужба Держдепартаменту США.
"Ми, як ви знаєте, уже висловили нашу глибоку занепокоєність через ставлення до Навального, зокрема і загалом через ситуацію з правами людини в Росії... По всіх напрямах, як сказав президент, ми розглядаємо всі дії, які викликають у нас глибоку заклопотаність, зокрема, поводження з паном Навальним і також очевидне використання хімічної зброї під час спроби його вбивства", – сказав держсекретар.
За його словами, він не хоче "забігати вперед".
"Але, як я вже сказав, ми глибоко занепокоєні щодо безпеки Навального. І що ще важливіше, його голос – це голос багатьох росіян, і його потрібно почути, а не заглушити", – сказав глава Держдепу.
На запитання, чи не відкидає він вживання будь-яких заходів, якщо Навальному "заподіють шкоду", Блінкен відповів: "Нічого не відкидаю. Але ми хочемо завершити повний аналіз [ситуації], а потім продовжимо".
Навальний із серпня 2020 року проходив лікування і реабілітацію в Німеччині. Літак, яким він летів із Томська до Москви, екстрено сів у Омську 20 серпня через погіршення стану політика. Навальний спочатку перебував у лікарні в Омську, а 22 серпня його доправили до берлінської клініки "Шаріте".
Німецький уряд 2 вересня повідомив, що в організмі Навального виявили сліди речовини, схожої за складом на "Новачок". Біологічний матеріал, який узяли в політика, досліджувала спеціальна лабораторія збройних сил Німеччини. Факт отруєння Навального речовиною з групи "Новачок" підтвердили також лабораторії у Франції та Швеції.
Навальний був у комі 18 днів. 22 вересня політика виписали з клініки.
У міністерстві закордонних справ РФ сказали, що заяви про отруєння Навального не підкріплені фактами. Глава Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін стверджував, що на момент вильоту до Німеччини слідів отрути в організмі політика не було.
15 жовтня Європейський союз ввів санкції проти шести російських чиновників через отруєння Навального. До санкцій приєдналася Великобританія.
17 січня 2021 року Навальний повернувся до Росії, де його відразу ж затримали у справі "Ів Роше". Ще 2014 року в межах цієї справи опозиціонер дістав 3,5 роки умовно і до 29 грудня 2020-го перебував на випробувальному терміні. Він мав не рідше ніж двічі на місяць приходити на реєстрацію в органи Федеральної служби виконання покарань, проте із серпня до січня пробув у Німеччині. Тепер умовний строк йому можуть замінити на реальний.
18 січня Навального заарештували на 30 діб.
23 січня по всій Росії відбулися акції протесту на підтримку Навального. У штабі політика заявили, що в мітингах по всій країні брало участь 250–300 тис. осіб. Затримали, за даними правозахисників, понад 3,6 тис. людей у 125 містах, зокрема майже 200 неповнолітніх.