Блінкен прилетів у Пекін. Це перший візит американського дипломата такого рівня до Китаю за п'ять років

Візит Блінкена відклали на кілька місяців через розвідувальну повітряну кулю з Китаю, яка прилетіла у США
Фото: U.S. Department of State / Facebook
Державний секретар США Ентоні Блінкен 18 червня прибув у Пекін з офіційним візитом, який триватиме два дні. Про це повідомила пресслужба Держдепартаменту.

Reuters зазначає, що це перший візит держсекретаря США до Китаю за останні п'ять років – тобто за адміністрації президента Джо Байдена.

Журналіст Bloomberg Єн Марлоу опублікував у Twitter відео виходу Блінкена з літака. Його зустріли американський посол у США Ніколас Бернс та офіційний представник МЗС Китаю, голова відділу, який спеціалізується на Америці, Ян Тао.

В анонсі візиту на сайті Держдепу повідомляють, що під час поїздки Блінкен планує обговорити з високопосадовцями КНР "важливість підтримування відкритих ліній зв'язку для відповідального управління відносинами США та КНР". Він також порушить низку глобальних і регіональних питань  й обговорить потенційну співпрацю у розв'язанні спільних транснаціональних проблем.

Після цього Блінкен вирушить до Лондона на конференцію щодо відновлення України.

За даними Reuters, держсекретар США у Китаї зустрінеться з міністром закордонних справ Цінь Ганом, провідним китайським дипломатом Ваном І і, можливо, лідером КНР Сі Цзіньпіном.

Очікують, що після візиту Блінкена до Китаю можуть поїхати міністерка фінансів Джанет Єллен і міністерка торгівлі Джина Раймондо. Поїздка держсекретаря також може створити основу для зустрічі Байдена та Сі Цзіньпіна протягом найближчих місяців.

16 червня Блінкен сказав, що у його поїздки три головні мети: "встановлення відкритого та активного спілкування", просування інтересів США та їхніх союзників, а також вивчення сфер потенційної співпраці щодо транснаціональних проблем. Розшифрування його брифінгу опублікували на сайті Держдепартаменту.

"Інтенсивна конкуренція потребує стійкої дипломатії, щоб конкуренція не переросла у конфронтацію або конфлікт. І саме на це світ чекає як від Сполучених Штатів, так і від Китаю", – наголосив він.

Блінкен сказав також, що порушуватиме питання про громадян США, затриманих у Китаї.

Контекст:

Агентство Reuters писало, що відносини між США та Китаєм упали до мінімуму торік, коли на той час спікерка Палати представників Ненсі Пелосі здійснила офіційний візит на Тайвань. Це розлютило Пекін, який вважає острів своєю територією, він розірвав офіційні канали зв'язку з Вашингтоном, включно з погодженням дій військовими, ідеться в повідомленні.

Напруженість стала слабшою у листопаді минулого року, коли лідери США та Китаю Джо Байден і Сі Цзіньпін зустрілися на саміті G20 в Індонезії і пообіцяли частіше проводити діалог, додало агентство.

Візит Блінкена до КНР спочатку запланували на 56 лютого. Очікували, що на порядку денному буде війна Росії проти України. Проте 3 лютого американські військові зафіксували на півночі США розвідувальну повітряну кулю з Китаю. Після цього візит перенесли.

Як писало агентство Bloomberg, останнім часом адміністрація Байдена намагається зробити так, щоб Китаю було важко сказати "ні" взаємодії зі США. Ця стратегія спрямована на ослаблення напруженості між країнами та подання Сі Цзіньпіна як непоступливого, якщо він відмовиться від співпраці.

Зокрема, 21 травня на саміті G7 у Хіросімі Байден заявив, що він очікує на "відлигу" у відносинах Вашингтона з Пекіном, пише The Wall Street Journal.

У Пентагоні повідомляли, що Китай відхилив пропозицію США щодо зустрічі міністрів оборони двох країн на саміті "Діалог Шангрі-Ла" у Сингапурі на початку червня.

2 червня Financial Times написала, що Китай таємно відвідав у травні директор ЦРУ США Вільям Бернс.