Блінкен закликав європейських членів МКС заарештувати Путіна у разі в'їзду на їхню територію

Глава Держдепу не готовий прогнозувати затримання Путіна у США
Фото: ЕРА
Європейські держави – учасниці Міжнародного кримінального суду (МКС) мають затримати президента Росії Володимира Путіна й передати його суду, якщо він в'їде у їхню країну. Про це держсекретар США Ентоні Блінкен заявив 23 березня на слуханнях у підкомітеті Сенату США з асигнувань, повідомляє "Голос Америки".

За його словами, їх зобов'язує до цього участь у МКС.

"Думаю, що кожна країна, яка є учасником суду і має відповідні зобов'язання, повинна ці зобов'язання виконувати", – сказав він.

Відповідаючи на запитання сенаторів, він відмовився розмірковувати про імовірність такого затримання російського президента на американській території, оскільки на США не поширюється юрисдикція Міжнародного кримінального трибуналу.

"Я не можу забігати наперед, тому що мені потрібно подивитися в закони. Як ви знаєте, ми не є учасником МКС, тому я не хотів би розмірковувати в гіпотетичній площині", – сказав Блінкен.

Контекст:

Міжнародний кримінальний суд розглядає злочини проти людяності і діє на підставі Римського статуту, який ухвалили в 1998 році, він набув чинності з 2002 року. США у 2000 році підписали його, але 2002 року відкликали підпис, повідомляє ВВС.

17 березня 2023 року МКС, який розглядає злочини проти людяності, видав ордер на арешт Путіна і російської дитячої омбудсменки Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації дітей з окупованих районів України в Росію. Наразі Путін має офіційний статус підозрюваного, зазначили в Офісі генпрокурора України.

Спікер Путіна Дмитро Пєсков, коментуючи рішення МКС, заявив, що в Кремлі "сам підхід до питання вважають обурливим і неприйнятним". Головний прокурор МКС Карім Хан 17 березня заявив, що Путін може постати перед судом, незважаючи на аргументи Москви про те, що на Росію не поширюються рішення Міжнародного кримінального суду.

Україна наполягає на створенні спеціального трибуналу щодо злочину російської агресії проти України, оскільки Міжнародний кримінальний суд та інші схожі інституції на цьому етапі не можуть розглядати справи щодо таких злочинів. Цю ідею вже підтримала низка європейських і міжнародних інституцій, зокрема Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, парламентські асамблеї НАТО й ОБСЄ, а також окремі країни.