Болгарія висилає російського дипломата, у Москві пообіцяли відповісти
МЗС Болгарії також звернулося до правоохоронних органів РФ із проханням надати всебічну допомогу в розслідуванні вибухів на болгарських військових складах і отруєнні трьох громадян Болгарії.
"Захарієва провела ґрунтовну і серйозну розмову з послом Російської Федерації в Софії. Болгарія бажає підтримувати рівноправні та взаємовигідні відносини з Росією і у зв'язку з цим наполягає на активному й ефективному сприянні з російської сторони в проясненні обставин інцидентів на нашій території", – ідеться в повідомленні.
Крім цього, болгарська міністерка вказала послу на недоречність деяких заяв, які звучали від російських офіційних осіб.
"Ми партнери і союзники в ЄС і НАТО, але це не означає, що у нас є власники, як ви недавно заявили в ЗМІ. Болгарські служби працюють тільки в наших національних інтересах", – сказала Захарієва.
Міністерка закликала Росію припинити дії, несумісні з положеннями Віденської конвенції про дипломатичні зносини.
Митрофанова в коментарі ТАСС заявила, що російський дипломат, якого оголосили в Болгарії персоною нон ґрата, покине країну до 5 травня. За її словами, він приїхав у Софію три місяці тому.
У МЗС Росії ТАСС заявили, що зроблять кроки у відповідь на вислання дипломата з Болгарії.
Контекст:
22 березня МЗС Болгарії оголосило персонами нон ґрата двох співробітників посольства Росії в Софії. У відповідь Росія вислала двох болгарських дипломатів.
У розслідуванні проєкту Bellingcat ідеться, що вибухи в чеському Врбетіце 2014 року були частиною операції ГРУ Росії для підриву можливостей України щодо закупівлі зброї та боєприпасів, необхідних для оборони у війні на Донбасі. Спецоперація складалася з кількох суміжних операцій: вибухи на складах у Чехії, отруєння нервово-паралітичною речовиною "Новачок" торговця зброєю Еміліана Гебрева і, ймовірно, щонайменше один із трьох вибухів на складах у Болгарії на початку – у середині 2015 року. Компанія Гебрева EMCO відіграла вирішальну роль у підвищенні обороноздатності України 2014 року, ідеться в розслідуванні.
У квітні 2021 року влада Чехії заявила про причетність до цих вибухів росіян Олександра Петрова і Руслана Боширова. Саме їх називали отруювачами російського ексрозвідника Сергія Скрипаля та його дочки у Великобританії. Росіян оголосили в розшук. За даними журналістів-розслідувачів, Петров і Боширов є офіцерами російської військової розвідки.
Журналісти писали, що до вибуху в Чехії також причетні й інші співробітники секретного підрозділу ГРУ Росії, де служили Боширов і Петров. За даними ЗМІ, співробітники цього самого підрозділу ГРУ можуть бути причетними й до вибухів на складах боєприпасів у Болгарії. Присутність деяких із них у Болгарії також збіглася з отруєнням самого Гебрева 2015 року.
За даними розслідування групи Bellingcat, російського видання The Insider і німецького Der Spiegel, до отруєння Гебрева причетні восьмеро офіцерів Головного розвідувального управління міноборони Росії.
У січні 2020 року Болгарія офіційно обвинуватила трьох росіян в отруєнні Гебрева та оголосила їх у міжнародний розшук. Спочатку болгарська сторона не назвала їхніх імен, але пізніше уточнила, що йдеться про Сергія Федотова, а також про Георгія Горшкова і Сергія Павлова (за даними ЗМІ, їхні справжні імена – Петро Борисов і Сергій Лютенко, імовірно, вони теж є співробітниками ГРУ).
За даними болгарської прокуратури, Гебрева отруїли за допомогою "невпізнаної фосфорорганічної речовини". Фінський інститут із перевірки Конвенції про хімічну зброю, куди Гебрев надіслав зразки для досліджень, дійшов висновку, що його намагалися вбити отрутою, яка належить до групи нервово-паралітичних агентів "Новачок" (цією речовиною отруїли Скрипалів).