Боррель висловив жаль щодо рішення РФ зупинити участь у ядерному договорі: Закликаємо РФ виконати зобов'язання

Борель: ЄС закликає РФ виконати зобов'язання за договором, сприяючи інспекціям щодо СНО на території Росії
Фото: EPA
Євросоюз висловлює жаль про рішення РФ зупинити виконання зобов'язань Росії за Договором про заходи щодо подальшого скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО). Про це 21 лютого заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель, повідомила його пресслужба.

"ЄС надає першочергового значення новому договору про СНО і розглядає його як найважливіший внесок у міжнародну і європейську безпеку. Скорочення розгорнутих стратегічних ядерних арсеналів відповідно до нового договору про СНО особливо посилюється через його надійний механізм перевірки і сприяє здійсненню ст. 6 Договору про нерозповсюдження ядерної зброї через загальне скорочення глобального запасу розгорнутої ядерної зброї", – заявив він.

Боррель додав, що "підвищуючи передбачуваність і взаємну довіру" між двома найбільшими ядерними державами, цей договір обмежує стратегічну конкуренцію і підвищує стратегічну стабільність.

"Припинення дії договору або закінчення строку його дії без належної подальшої угоди підірве архітектуру європейської безпеки і суттєво відкине зусилля з контролю над озброєннями, що не відповідає інтересам жодної з держав – учасниць СНО-ІІІ, ні будь-якої іншої країни. ЄС закликає Росію виконати свої зобов'язання за договором, сприяючи інспекціям щодо СНО на території Росії та беручи участь в органі з реалізації договору, двосторонній консультативній комісії, у встановлені договором строки", – наголосив дипломат.

Контекст:

СНО-III набув чинності у 2011 році. Він передбачає скорочення США і РФ ядерних боєзарядів до 1550 одиниць, міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет для підводних човнів і важких бомбардувальників – до 700 одиниць. Договір був розрахований на 10 років із можливим продовженням ще на п'ять. Згідно з договором, США та РФ дозволено проводити інспекції об'єктів озброєнь одне одного, але з 2020 року їх було припинено через пандемію COVID-19.

Строк дії угоди СНО мав закінчитися 5 лютого 2021 року, але уряди двох країн оголосили про п'ятирічне продовження за два дні до цього останнього строку.

Президент РФ Володимир Путін заявив 21 лютого, що Москва припиняє участь у договорі про СНО. Він підкреслив, що Росія не виходить із договору, а саме припиняє свою участь, поки не зрозуміє, "на що претендують такі країни Північноатлантичного альянсу, як Франція та Великобританія, і як ми враховуватимемо їхні стратегічні арсенали, тобто сукупний ударний потенціал Альянсу". Путін також звинуватив США у нібито розробленні нових типів ядерних боєприпасів. У зв'язку із цим, заявив він, Росія має бути готовою до проведення ядерних випробувань.

Держсекретар США Ентоні Блінкен назвав рішення Росії "глибоко невдалим і безвідповідальним". За його словами, адміністрація президента США Джо Байдена, як і раніше, готова обговорити з РФ договір про ядерні озброєння "у будь-який час, незалежно від того, що ще відбувається у світі".

Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що шкодує про рішення РФ. "В останні роки Росія порушувала і виходила з ключових угод щодо контролю над озброєннями. Сьогоднішнім рішенням щодо договору про СНО всю архітектуру системи контролю над озброєннями зруйновано", зазначив він.