"Час спливає, Іран нарощує ядерну спіраль ескалації". Бербок і Блінкен заявили, що перемовини з Іраном щодо ядерної угоди нині у вирішальній фазі
Чи зможуть Іран та інші держави повернутися до взаємного дотримання Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) щодо ядерної програми Ірану – вирішиться протягом найближчих кількох тижнів. Про це заявили очільник Держдепартаменту США Ентоні Блінкен та глава МЗС Німеччини Анналена Бербок на спільній пресконференції 20 січня, стенограму якої опубліковано на сайті Держдепу.
"Іран продовжує розширювати свою ядерну програму. Це вікно для вирішення все більше рухається до закриття... Перемовини у Відні вступили у вирішальну фазу, у нас у прямому сенсі цього слова закінчується час, тому що паралельно з перемовинами, які тривають, Іран нарощує ядерну спіраль ескалації. Збагачення урану до рівня 60%, досягнутого Іраном, безпрецедентне для країни, котра не має ядерної зброї. І цьому немає правдоподібного пояснення, і Іран не намагався надати таке правдоподібне пояснення", – сказала Бербок.
Блінкен зазначив, що у Відні триває восьмий раунд перемовин з Іраном, цю тему обговорюють також США, Німеччина, Великобританія, Франція та Євросоюз загалом в особі його верховного представника із закордонних справ та політики безпеки Жозепа Борреля.
Бербок додала, що обговорювала це питання під час зустрічі з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим, а також главою МЗС Китаю Ван І, який, як очікують, порушить його на перемовинах з Іраном.
"Час спливає. Якщо угоди не буде досягнено найближчими тижнями, ядерні досягнення Ірану, які відновилися після того, як ми вийшли з угоди, позбавлять нас можливості повернутися до СВПД... Що довше це буде тривати, то більше Іран просуватиме свою ядерну програму... І що коротшим і коротшим ставатиме так званий час прориву, тобто час, який буде потрібен Ірану для виробництва достатньої кількості матеріалу, що розщеплюється, для ядерної зброї", – наголосив Блінкен.
За його оцінкою, протягом кількох тижнів вирішиться, чи можна ще повернутися до взаємного дотримання угоди. Глава Держдепу вважає, що зараз повернення до СВПД ще можливе.
"Ми бачили, я б сказав, деякий скромний прогрес у перемовинах за останні кілька тижнів, але ми не там, де маємо бути. І якщо ми не дістанемося туди найближчим часом, нам доведеться піти іншим шляхом. Це ми обговорювали [в Берліні] з нашими союзниками і партнерами", – сказав Блінкен.
За його словами, США докладно обговорили з Німеччиною, Францією та Великою Британією кроки, які вони разом зроблять, якщо Іран відмовиться повернутися до дотримання угоди "на умовах, прийнятних для всіх нас".
Контекст:
Рада Безпеки ООН 20 липня 2015 року схвалила угоду, спрямовану на обмеження ядерної програми Ірану в обмін на зняття з нього санкцій. Тегеран гарантував, що відмовиться від ідеї створення ядерної зброї. За 10 років, у разі виконання Іраном умов ядерної угоди, усі обмеження та умови, які містяться в резолюції ООН, мали припинити дію.
8 травня 2018 року тодішній президент США Дональд Трамп оголосив, що його країна виходить зі Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) щодо Ірану, вважаючи його "катастрофічним". За словами Трампа, Тегеран обманював світову спільноту, приховуючи продовження пошуків у сфері ядерної зброї.
Колишній іранський президент Хасан Рухані говорив, що радий виходу США з ядерної угоди. Він назвав Вашингтон "проблемним партнером" і поінформував, що продовжить роботу за угодою з Францією, Великобританією, Німеччиною, Китаєм та Росією. Також Рухані попередив, що Тегеран може відновити збагачення урану у промислових масштабах.
6 серпня 2018 року Трамп підписав указ, який відновив санкції проти Ірану, що діяли до підписання ядерної угоди. Вони набули чинності 5 листопада. 8 травня 2019 року в Ірані заявили про відмову виконувати частину зобов'язань щодо ядерної угоди. 1 липня стало відомо, що ця країна перевищила ліміт запасів низькозбагаченого урану, встановлений положеннями СВПД.
У вересні 2020 року в МАГАТЕ підтвердили, що Іран почав збагачення урану, порушивши умови ядерної угоди зі світовими державами. У листопаді в організації повідомили, що іранські запаси урану вже у 12 разів перевищують поріг, встановлений ядерною угодою.
У заяві верховного представника ЄС із зовнішньої політики та безпеки Жозепа Борреля від 11 січня 2021 року було зазначено, що Іран почав збагачення урану на рівні 20% на підземному заводі Фордо.
Нинішній президент США Джо Байден у лютому 2021 року говорив, що Сполучені Штати не скасують санкцій проти Ірану доти, доки влада цієї країни не відмовиться від планів зі збагачення урану. Він називав вихід США з ядерної угоди 2015 року помилкою і під час передвиборчої кампанії допускав, що Вашингтон повернеться до діалогу з Тегераном щодо цього питання.
Запаси високозбагаченого урану в Ірані за нового уряду країни зросли вчетверо, до 10 кг до вересня 2021 року, зазначили в МАГАТЕ.
В Ізраїлі заявляли, що Іран здатен до кінця 2021 року зробити достатню кількість матеріалу для створення ядерної бомби.