Чехія запропонувала НАТО провести друге за тиждень засідання Північноатлантичної ради через Росію

Влада Чехії хоче обговорити із союзниками по НАТО ймовірні скоординовані кроки щодо Росії
Фото: ЕРА (архів)
Чехія запропонувала союзникам по НАТО провести до кінця тижня засідання Північноатлантичної ради у зв'язку із загостренням відносин між Прагою і Москвою. Про це поінформувала пресслужба міністерства закордонних справ Чехії 21 квітня.

Якщо засідання відбудеться, воно буде другим за тиждень, присвяченим цій темі.

20 квітня на засіданні Північноатлантичної ради Чехія поінформувала своїх союзників про причини вигнання із країни 18 російських дипломатів і як відреагувала РФ.

"Причетність російських агентів ГРУ до вибуху у Врбетіце є неприйнятним порушенням суверенітету й національної безпеки Чеської Республіки та вимагає відповідної відповіді. Чехія подякувала своїм союзникам за виражену досі солідарність і звернулася із проханням про спільну заяву на рівні НАТО. Згодом Республіка звернулася до своїх союзників із проханням провести ще одне засідання Північноатлантичної ради для обговорення інших імовірних скоординованих кроків", – ідеться в релізі.

Контекст:

16 жовтня 2014 року в чеському селі Врбетіце вибухнув склад, на якому зберігали 58 тонн боєприпасів, повідомляє Lidovky. Під час вибуху загинуло двоє людей, а жителів навколишніх сіл евакуювали. Другий вибух стався 3 грудня того самого року, але вже на іншому складі під Врбетіце, там зберігали 98 тонн боєприпасів. Роботи щодо ліквідації наслідків вибухів тривали майже шість років і закінчилися восени минулого року. Завдані збитки та витрати, необхідні для очищення територій біля складів, оцінюють приблизно в 1 млрд чеських крон (1,3 млрд грн).

У квітні 2021 року влада Чехії заявила про причетність росіян Олександра Петрова і Руслана Боширова до вибухів на чеських складах із боєприпасами 2014 року. Саме їх називали отруювачами російського ексрозвідника Сергія Скрипаля та його доньки. Росіян оголосили в розшук.

17 квітня Гамачек оголосив, що протягом 48 годин 18 російських дипломатів мають покинути територію країни, оскільки їх "чітко ідентифікували спецслужби Чеської Республіки як офіцерів російських спецслужб".

18 квітня Росія оголосила персонами нон ґрата 20 співробітників посольства Чехії й висунула їм вимогу покинути країну до кінця дня 19 квітня.

МЗС РФ вважає, що у вигнанні російських дипломатів із Чехії є "американський слід", а Кремль категорично не згоден із висновками чеської сторони про причетність агентів Росії до організації вибуху і вважає ці висновки "провокаційними й недружніми".

21 квітня в.о. глави МЗС Чехії Ян Гамачек заявив про готовність вислати всіх російських дипломатів і будувати відносини з Москвою "із самого початку".