Через Україну. Лавров заявив, що Євросоюз розірвав відносини з Росією ще 2014 року
Росія нікуди не піде з Європи, але відносини розвиватиме з окремими країнами Євросоюзу, а не з Брюсселем, оскільки всі механізми співпраці з ЄС зруйновано. Про це 15 лютого під час спільної пресконференції із главою МЗС Фінляндії Пеккою Гаавісто заявив міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров, пише РБК.
"Не треба плутати Євросоюз із Європою. Ми нікуди з Європи не йдемо. У нас у Європі багато друзів, багато однодумців. Ми з ними й надалі розвиватимемо взаємовигідні відносини", – сказав Лавров.
За його словами, відносини з ЄС було зруйновано ще у 2014 році.
"Розрив давно відбувається, відносини послідовно розриває Європейський союз. Таким своєрідним поворотним пунктом став 2014 рік, коли в Україні стався держпереворот", – вважає глава МЗС РФ.
Після цього, за словами Лаврова, було заморожено регулярні саміти на найвищому рівні, зустрічі членів російського уряду з єврокомісарами і головою Єврокомісії, секторальні діалоги, щорічні зустрічі глави МЗС РФ із високим представником Євросоюзу із закордонних справ.
Вибір вектора розвитку відносин із РФ – за ЄС, зазначив Лавров.
"Приводом для санкцій стала анексія Криму та підтримка сепаратистів на сході України", – озвучив російському міністру позицію ЄС глава МЗС Фінляндії Гаавісто.
Лавров в інтерв'ю російському пропагандисту Володимирові Соловйову заявив, що Росія готова розірвати відносини з Євросоюзом.
"Ми не хочемо ізолюватися від світового життя, але треба бути готовими до цього. Хочеш миру – готуйся до війни", – сказав Лавров.
У МЗС РФ заявили, що Росія готова до розриву відносин із Євросоюзом, якщо це станеться з ініціативи ЄС. Спікер Кремля Дмитро Пєсков сказав, що слова Лаврова у ЗМІ подали "поза контекстом". Як наголошує Пєсков, "сенс якраз полягає в тому, що ми не хочемо цього, ми хочемо розвивати відносини з Євросоюзом, але якщо Євросоюз піде цим шляхом, то тоді так – ми будемо готові".
У МЗС Німеччини назвали заяву Лаврова бентежною і незрозумілою. За словами представника зовнішньополітичної служби ЄС Петера Стано, РФ так дає зрозуміти, що не готова до взаємовигідної співпраці і діалогу.
Відносини Росії та Євросоюзу погіршилися у 2014 році, після того як РФ окупувала Крим і почала збройний конфлікт на Донбасі. Через агресію проти України щодо Росії ввели кілька пакетів санкцій.
4–6 лютого 2021 року Москву відвідував високий представник ЄС із міжнародних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. За підсумками діалогу з Лавровим європейський чиновник заявив, що Брюссель може ініціювати нові санкції щодо Росії, зокрема через отруєння і подальше ув'язнення опозиціонера Олексія Навального. Дипломат також зазначив, що Росія не зацікавлена в налагодженні відносин із Брюсселем.
Питання відносин із Росією будуть обговорювати 22 лютого на засіданні Ради глав МЗС країн ЄС, а також у березні на саміті керівництва Євросоюзу.