Чеські депутати звинуватили Земана у державній зраді

Земан доручив перевірити, чи не розробляють "Новачок" на території Чехії
Фото: ЕРА

Після того як президент Чехії Мілош Земан доручив Службі безпеки й інформації країни перевірити, чи не розробляють нервово-паралітичну речовину "Новачок" на території Чеської Республіки, у парламенті вирішили, що він турбується про безпеку Росії, а не Чехії.

У чеському парламенті президента країни Мілоша Земана звинуватили у державній зраді. Про це повідомляє видання Novinky.

Причиною стала позиція Земана щодо ймовірного чеського походження нервово-паралітичної речовини "Новачок", якою у Великобританії було отруєно колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля.

Як пише видання, 26 березня Земан доручив Службі безпеки та інформації перевірити, чи не розробляють "Новачок" на території Чеської Республіки.

"Я переконана, що президент вчинив державну зраду. У його словах турбота про безпеку Росії, а не Чеської Республіки", – заявила депутат Мирослава Нємцова.

Вона вважає, що варто було б подати скаргу на президента, однак сумнівається, що справу проти нього буде відкрито.

17 березня спікер міністерства закордонних справ РФ Марія Захарова заявила, що агент "Новачок", яким було отруєно Скрипаля, ніколи не розробляли у РФ. За її словами, його могло бути створено у країнах Заходу колишніми радянськими вченими.

"Найбільш імовірним джерелом походження цього хімікату є ті країни, які приблизно з кінця 1990-х років, зокрема до сьогодні, проводять інтенсивні дослідження речовин із проекту "Новачок“. Це Великобританія, Словаччина, Чехія, Швеція", – сказала Захарова.

Міністр закордонних справ Чехії Мартін Стропніцький назвав це звинувачення "маніпуляцією".

Крім Чехії, звинувачення Захарової відкинули Швеція і Словаччина.

4 березня 2018 року 66-річного Скрипаля та його 33-річну доньку Юлію госпіталізували із симптомами отруєння в британському Солсбері.

Слідство з'ясувало, що під час замаху було використано розроблений у Росії нервово-паралітичний агент "Новачок". Прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей стала вимагати від Кремля пояснити подію до вечора 13 березня, інакше Лондон буде вважати інцидент незаконним застосуванням сили Росією проти Великобританії.

Позицію Великобританії підтримала влада Франції, США, Німеччини, Австралії та інших країн.

Москва відмовилася відповідати на ультиматум Лондона і висунула вимогу надати їй зразки речовини, якою отруїли Скрипалів.

14 березня влада Британії оголосила про вислання 23 російських дипломатів, а також про припинення запланованих двосторонніх контактів із РФ.

17 березня Росія оголосила персонами нон ґрата 23 британських дипломатів.

На цей момент уже 23 країни ухвалили рішення вислати російських дипломатів.