Російський хімік, який випробовував "Новачок": Це як маленька атомна бомба

У Великобританії справою Скрипаля займаються з 4 березня
Фото: ЕРА

Микола Володін, який випробовував у Радянському Союзі отруйну речовину "Новачок", називає малоймовірним її застосування у випадку з екс-офіцером російської розвідки Сергієм Скрипалем. За його словами, трупів було б "до кількох сотень".

Під час випробувань у Радянському Союзі газ "Новачок", яким імовірно отруїли у Великобританії екс-офіцера російської розвідки Сергія Скрипаля, продемонстрував "найпотужніший ефект".

Про це в інтерв'ю російській "Новой газете" повідомив Микола Володін, колишній співробітник Державного інституту органічної хімії та технології (ДІОХТ) у РФ, який проводив випробування речовини ще до 1991 року.

"У "Новачка" ефект був найпотужнішим. Це було щось, це як маленька атомна бомба. Це показували випробування в Нукусі (полігон в Узбекистані. – "ГОРДОН"). Випробування проводили на тваринах", – сказав він.

За словами хіміка, під час випробувань в епіцентрі хімічної атаки ставили клітки із собаками, а далі від епіцентру поміщали прив'язаних до кілочків собак. Потім дивилися поширення хмари й уражальний ефект.

Володін підкреслив, що "Новачок" випробовували як речовину з масовим ураженням, а не точковим, як у випадку зі Скрипалем.

"Тому коли я почув про події в Англії, зрозумів, що застосування "Новачка" було малоймовірним. Інакше трупів би там було аж до кількох сотень, оскільки речовина дужа сильна й поширення потужне", – зазначив фахівець.

4 березня 2018 року 66-річного Скрипаля та його 33-річну доньку Юлію госпіталізували із симптомами отруєння в британському Солсбері. Вони перебувають у важкому стані. У лікарню потрапив також поліцейський Нік Бейлі. Пізніше його виписали.

Слідство з'ясувало, що під час замаху використовували розроблений у Росії нервово-паралітичний агент "Новачок". Прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей вимагала від Кремля пояснити подію до вечора 13 березня, інакше Лондон буде вважати інцидент незаконним застосуванням сили Росією проти Великобританії. Позицію Великобританії підтримала влада Франції, США, Німеччини і Австралії.

Москва відмовилася відповідати на ультиматум Лондона і висунула вимогу надати їй зразки речовини, якою отруїли Скрипалів.

14 березня влада Британії оголосила про вислання 23 російських дипломатів, а також про припинення запланованих двосторонніх контактів із РФ.

17 березня Росія оголосила персонами нон ґрата 23 британських дипломатів.