Членство України в ЄС і НАТО – це питання не "якщо", а "коли" – президент Чехії
"Для нас членство України в ЄС і НАТО – це питання не "якщо", а "коли". Я запевнив [Зеленського], що Чехія буде голосом, який нагадуватиме про те, що Україна гідна бути повноправним членом родини демократичних країн", – наголосив чеський президент.
Павел і президентка Словаччини Зузана Чапутова здійснили спільний візит в Україну 28 квітня. Під час поїздки вони побували в Бучі й Бородянці Київської області – місцях воєнних злочинів російських окупантів в Україні. Зеленський прийняв Чапутову й Павела в Маріїнському палаці.
Під час розмови з українським лідером президент Чехії висловив підтримку Україні й захоплення рішучістю і сміливістю українського народу, який бореться за свою незалежність, а Чапутова запевнила в усебічній підтримці України з боку Словаччини.
Контекст:
Верховна Рада і Європарламент 16 вересня 2014 року синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі й НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія й Молдова.
17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні й Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів про вступ у Євросоюз.
23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні й Молдові статус кандидата.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль 27 квітня заявив, що Україна виконала всі сім рекомендацій Єврокомісії, які їй надали під час набуття статусу кандидата, і буде готова розпочинати процедуру переговорів про вступ у ЄС уже наприкінці 2023 року.