COVID-19 міг поширюватися Китаєм із осені 2019 року – ВООЗ
Коронавірус міг поширюватися в китайській провінції Хубей у середині жовтня 2019 року, повідомила газета The Wall Street Journal 10 лютого з посиланням на аналіз фахівців Всесвітньої організації охорони здоров'я, які працювали в Ухані.
Під час візиту делегації ВООЗ у Китай її представники заявили про надання китайською владою медичних даних про 92 хворих із 233 медустанов провінції Хубей. Усі вони хворіли на пневмонію або мали інші симптоми, схожі на COVID-19.
Голова експертної групи з вивчення COVID-19 при Національній комісії охорони здоров'я Китаю Лян Ванян заявила 9 лютого, що китайська влада перевірила зразки крові на наявність антитіл та медичні записи в цих лікарнях і не виявила доказів поширення коронавірусу до початку грудня 2019 року.
За словами експерта з безпеки харчових продуктів, який очолював групу ВООЗ у Китаї, доктора Пітера Бена Ембарек, приблизно третина хворих померла або відмовилася брати участь в аналізі. У решти виявили негативний результат серологічних тестів.
Ембарек наполягає на подальшому дослідженні, щоб установити, коли з'явилися перші пацієнти, які заразилися коронавірусом.
Ще один дослідник ВООЗ, мікробіолог Фабіан Лендерц, зазначив, що ймовірність знайти антитіла так пізно буде невеликою. Голландський вірусолог із команди ВООЗ Маріон Купманс зазначив, що рівень антитіл знижується, але меншою мірою у разі тяжкої інфекції.
Команда ВООЗ заявила, що коронавірус, найімовірніше, передався від кажана іншій тварині, а потім і людям, а не з лабораторії. Вони стверджували, що він міг потрапити в Китай з іншої країни, можливо, через заморожені продукти, імпортовані з інших регіонів, таких як Південно-Східна Азія.
Китайський уряд заперечує, що вірус міг поширитися з лабораторії в Ухані. Команда ВООЗ заявила, що готова глибше вивчити дослідження в інших країнах, зокрема в Італії.
Спалах коронавірусної інфекції COVID-19 наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією.
За даними американського Університету Джонса Гопкінса, загальна кількість інфікованих у світі станом на 11 лютого перевищила 107,3 млн, із них понад 60 млн вилікувалися, а майже 2,4 млн – померли. Держкомітет із питань охорони здоров'я КНР повідомив про два випадки захворювання на COVID-19 за 10 лютого.
Китай звинувачували у приховуванні масштабів епідемії на самому її початку. У доповіді розвідки США, зміст якої стало відомо агентству Bloomberg, ішлося, що Китай приховував масштаби спалаху коронавірусу, занижуючи як кількість випадків зараження, так і кількість смертельних випадків. Віцепрезидент США Майк Пенс говорив, що весь світ міг опинитися у кращому становищі, якби влада Китаю була "відвертішою".