Данілов про "два варіанти" для Путіна: Або він буде там, де наразі Ленін, або – на лаві підсудних. Ця людина – терорист №1 у світі
Напередодні, 8 лютого, Об'єднана слідча група (JIT) заявила, що є інформація, яка заслуговує на увагу, про те, що відправлення в Україну російського зенітного ракетного комплексу "Бук", з якого влітку 2014 року було збито Boeing 777 рейсу MH17, погодив особисто Путін. Водночас у слідства немає даних, що збити літак наказав Путін, який має недоторканність як глава держави.
Представниця ЗМІ запитала Данілова, чи уявляє він собі Путіна на лаві підсудних і що має трапитися, щоб це сталося.
"Два варіанти: або він до цього часу вже перебуватиме там, де наразі Ленін (російський революціонер, із 1924 року його тіло перебуває у мавзолеї – пам'ятнику-усипальниці на Красній площі в Москві. – "ГОРДОН"). Враховуючи те, що зараз відбувається в Росії, я більш ніж упевнений, що там буде друге ім'я, там буде написано "Ленін – Путін". Спочатку росіяни покладуть його в мавзолей, ходитимуть на нього дивитися, як на мумію. А після цього, коли вони зрозуміють, що ця людина скоїла для Росії, вони його приберуть звідти, як це вже було неодноразово в історії Росії, – відповів Данілов. – Інша річ, якщо він буде живим, то обов'язково буде на лаві підсудних, бо ця людина – терорист №1 у світі. І якщо раніше терористом №1 був [убитий у 2011 році американськими спецпризначенцями ватажок "Аль-Каїди" Усама] бен Ладен, то на сьогодні Путін захопив пальму першості".
На думку секретаря РНБО, "шансів вийти сухим із води у Путіна – нуль".
"Якщо мені хтось каже, що там якийсь командир полку, або бригади, чи батальйону може ухвалювати якесь рішення для пересування саме ЗРК "Бук", які становили загрозу для цивільних літаків, у Росії такого немає. Там усі рішення ухвалюють тільки з того моменту, коли Путін скаже "так". І це була їхня велика помилка… Ми із самого початку розуміли, що, окрім Путіна, команди щодо пересування таких засобів ураження ніхто у Росії ухвалювати не може. Таких людей у Росії немає", – зазначив Данілов.
За його словами, Європа, "на превеликий жаль, надто довго розглядала ці речі, які були абсолютно зрозумілими" – "щоб сказати це, минуло вісім з половиною років".
Контекст:
Boeing 777, який летів з Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17, зазнав аварії 17 липня 2014 року на окупованій території біля Тореза Донецької області. Загинули всі 298 людей, які перебували на борту (громадяни Нідерландів, Малайзії, Австралії, Індонезії, Великобританії, Німеччини, Бельгії, Філіппін, Канади й Нової Зеландії).
Згідно з висновками міжнародної слідчої групи, рейс MH17 збили з комплексу "Бук" із території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після аварії літака комплекс повернули до РФ. Слідчі уточнили, що "Бук" прибув на Донбас із Курської області, де базується 53-тя зенітна ракетна бригада збройних сил РФ.
У травні 2018 року Нідерланди й Австралія офіційно обвинуватили Росію в катастрофі рейсу MH17. Росія свою причетність до катастрофи літака заперечує.
9 березня 2020 року Окружний суд Гааги почав розглядати справу про аварію малайзійського літака. Обвинувачених у справі було четверо: "міністр оборони" угруповання "ДНР", громадянин РФ Ігор Гіркін (Стрєлков), глава "ГРУ ДНР", громадянин РФ Сергій Дубінський (Хмурий), його підлеглий, громадянин РФ Олег Пулатов (Гюрза), а також громадянин України, командир розвідувального батальйону 2-го відділу "ГРУ ДНР" Леонід Харченко (Крот).
17 листопада 2022 року Окружний суд Гааги визнав Гіркіна, Дубінського й Харченка винними в катастрофі. Їх засудили до довічного ув'язнення. Пулатова визнали невинуватим, оскільки, за рішенням суду, не було доведено, що він мав безпосередній стосунок до запуску ракети, яка збила літак.
Слідство у справі MH17 триває, у 2023 році обвинувачення можуть висунути екіпажу установки "Бук" і тим, хто відправив її з РФ в Україну, повідомляли в JIT.