Держдума РФ ухвалила закон про електронні повістки в армію й низку заборон для "ухилянтів"
Відповідно до законопроєкту, електронні повістки матимуть таку саму силу, що й повістки, які розсилають рекомендованими листами, і сповіщення через роботодавця. Електронну повістку вважатимуть врученою від моменту розміщення в особистому кабінеті на порталі "Госуслуги".
Після вручення повістки росіянам необхідно буде з'явитися у військкомат у призначений час. Інакше за 20 днів "ухилянтам" заборонять керування транспортними засобами, продаж і купівлю нерухомості, а також оформлення кредитів.
Окрім того, поправки забороняють "громадянам, які підпадають під призов на військову службу", виїзд із Росії від моменту вручення повістки і до явки у військкомат.
Також ухвалений пакет поправок передбачає створення єдиного реєстру військовозобов'язаних. Дані про військовозобов'язаних передаватимуть, зокрема, Федеральна податкова служба РФ, органи дізнання та слідства, суди, медичні установи, Фонд пенсійного та соціального страхування, ЦВК, федеральні й місцеві органи влади, а також заклади вищої освіти.
Серед даних про військовозобов'язаних, які збиратимуть: відомості про стан здоров'я й освіту, місце проживання й роботи, про наявність іноземного громадянства чи посвідки на проживання в іншій країні, а також СНІОР (страховий номер індивідуального особового рахунку) та ІПН (індивідуальний податковий номер).
Контекст:
21 вересня 2022 року президент РФ Володимир Путін оголосив "часткову" мобілізацію в Росії для поповнення військ, які вторглися в Україну. 28 жовтня міністр оборони РФ Сергій Шойгу доповів Путіну про її завершення.
7 грудня Путін заявив, що у продовженні мобілізаційних заходів у РФ "немає потреби". За його словами, 150 тис. мобілізованих росіян перебувають у резерві, ще 150 тис. спрямовано до зони бойових дій в Україні. Водночас юридично мобілізації у РФ не припиняли, оскільки Путін не підписував указу про її завершення.
Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов повідомляв, що Росія щомісяця мобілізує по 20 тис. осіб.
За даними Bloomberg, РФ 2022 року мобілізувала понад 500 тис. осіб, із них приблизно 100 тис. було завербовано у приватні військові компанії, зокрема "Вагнер".