Росія скликала засідання Радбезу ООН про "небезпеку" експорту зброї, у відповідь її закликали припинити війну в Україні

Росія головує в Радбезі ООН з 1 квітня
Фото: un.org
Рада Безпеки ООН з ініціативи Росії провела засідання на тему експорту зброї, де його учасники не дали країні-агресору маніпулювати цією темою у зв'язку з міжнародною допомогою Україні, повідомив "Голос Америки".

У засіданні, яке відбулося 10 квітня, Україна участі не брала. Більшість країн – членів Радбезу представляли не глави місій, а їхні заступники. Водночас у ньому брали участь союзники РФ – Білорусь, Індія та Іран.

"Голос Америки" зазначив, що заступниця генерального секретаря ООН і верховна представниця з роззброєння Ісумі Накаміцу, яка вела засідання, у своєму виступі не згадала окремо жодної країни, лише нагадала про архітектуру міжнародної безпеки, яку вже побудовано, і про те, як важливо всім країнам – членам ООН її дотримуватися й імплементувати.

Постійний представник РФ при ООН Василь Небензя багато разів повторив російські наративи про "вигоду Заходу постачати зброю Києву" і зростання у зв'язку із цим ризиків її потрапляння до рук терористів.

У відповідь заступник постійної представниці США при ООН Роберт Вуд у своєму виступі нагадав, що Росія розпочала своє головування практично з виправдання викрадення українських дітей.

"А сьогоднішнє засідання – тонке завуальоване зусилля подати РФ як відповідальну сторону в контролі за поширенням зброї, а також спроба заплутати реальність, яку вона створила, – збройне вторгнення на територію сусіда", – сказав Вуд, додавши, що міжнародна спільнота має повне право продовжувати підтримку оборони України.

Він також згадав, що РФ намагається незаконно отримати зброю в Північній Кореї та інших країнах-вигнанцях і використовує іранські дрони для атаки на цивільну інфраструктуру.

"Найефективнішим і найочевиднішим шляхом до миру та зменшення ризику незаконного поширення зброї було б для Росії припинити розпочату війну і вивести свої війська із суверенної території України. Ми ще раз закликаємо Росію це зробити", – підсумував представник США в Радбезі.

Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця, коментуючи захід у Twitter, назвав його "чистісінькою зловмисною пропагандою й поширенням дезінформації". Він опублікував фрагмент виступу Вуда і наголосив, що постачання зброї із КНДР та Ірану до Росії є незаконним і його здійснюють, порушуючи резолюцію Радбезу ООН.

Контекст:

Росія посідає місце СРСР серед постійних членів Ради Безпеки ООН і має право вето. Цим вето Росія постійно користується для блокування рішень, зокрема стосовно резолюцій щодо російської агресії проти України.

Право Росії бути правонаступницею СРСР в органах ООН ставлять під сумнів. Кислиця пояснював, що РФ – єдина держава, яка оминула процедуру прийняття в ООН і Радбез ООН.

Із 1 квітня 2023 року Росія відповідно до ротації на місяць прийняла головування в Радбезі ООН. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав це "ляпасом міжнародній спільноті". Кислиця заявив, що 1 квітня стало "найсумнішим днем в історії ООН після російського вторгнення"

The Guardian написала, що США, Великобританія і Франція знизять рівень свого представництва в Радбезі ООН на час головування Росії. Але бойкоту чи інших форм протесту, за даними видання, не планують.