До гарантій безпеки для України від G7 долучилося п'ять країн Північної Європи

Лідери Швеції, Данії, Фінляндії, Ісландії й Норвегії зобов'язалися і надалі підтримувати Україну стільки, скільки потрібно, йдеться у спільній заяві
Фото: president.gov.ua
П'ять держав Північної Європи – Швеція, Данія, Ісландія, Норвегія і Фінляндія – підтримали декларацію з гарантіями безпеки для України, яку 12 липня ухвалили країни – члени "Великої сімки" (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія й Великобританія, а також ЄС). Про це йдеться у спільній заяві, опублікованій на сайті уряду Норвегії.

"Ми [лідери країн Північної Європи] зобов'язуємося і надалі підтримувати Україну стільки, скільки потрібно. Із цією метою ми вітаємо спільну декларацію G7 про підтримку України. Разом із партнерами ми маємо намір розвивати межі зобов'язань і домовленостей з урахуванням широкого спектра потреб – від надання сучасної військової техніки до тренувальних ініціатив і підтримки стійкості, – ідеться в тексті заяви. – Ми будемо виконувати це для того, щоб зробити внесок у тривалу безпеку України, стримати майбутню російську агресію, зміцнити економічну стабільність і стійкість України, а також надати технічну й фінансову підтримку для задоволення її невідкладних потреб".

Швеція, Данія, Ісландія, Норвегія і Фінляндія повідомили про намір підтримувати Україну в процесі захисту її суверенітету й територіальної цілісності, відновлення економіки, захисту громадян і просування програми реформ, а також інтеграції Києва в євроатлантичну спільноту.

Контекст:

Україна має отримати дієві гарантії безпеки ще до вступу в НАТО, заявляв 15 квітня президент Володимир Зеленський.

Американська The Wall Street Journal написала 22 травня, що західні союзники до вступу України в НАТО можуть запропонувати їй так звану ізраїльську модель безпеки. За словами джерел, ознайомлених із проєктом, Україна матиме право скликати засідання НАТО й звертатися по допомогу до окремих країн блоку. США водночас будуть головним гарантом цих домовленостей, але Великобританія, Франція й Німеччина також планують стати сторонами договору, зазначила WSJ.

За словами Зеленського, найкраща гарантія для України – це членство в НАТО. 10 червня президент заявив: у Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом Альянсу, але їй потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху в НАТО.

Країни G7 ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. Документ презентував журналістам прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда, чия країна у 2023 році головує у "Великій сімці". ЗМІ повідомляли, що декларацію, імовірно, також підпишуть Польща і Румунія.

У Кремлі заявили, що гарантії безпеки країн G7 для України є посяганням на безпеку РФ.