"Досить для виробництва однієї ядерної бомби". МАГАТЕ виявило в Ірані докази продовження збагачення урану

МАГАТЕ попередило, що Іран більше не допускає агентство для моніторингу
Фото: ЕРА
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) заявило, що Іран і надалі збільшує свої запаси високозбагаченого урану, що може стати ще одним кроком до створення ядерної зброї. Про це 11 листопада повідомляє Politico.

За даними видання, наприкінці жовтня в Ірані нараховували 62,3 кг урану, збагаченого до 60% чистоти. Це на 6,7 кг більше, ніж у вересні.

"Експерти з нерозповсюдження кажуть, що нинішніх запасів урану з 60-відсотковим збагаченням в Ірані досить для виробництва однієї ядерної бомби за умови подальшого збагачення. Однак створення реальної зброї потребує додаткових кроків і часу, а також рішення іранського режиму зробити це", ідеться у статті.

Посилаючись на звіт МАГАТЕ, Politico пише, що станом на 22 жовтня загальний запас збагаченого урану в Ірані становив 3673,7 кг, що на 267,2 кг менше, ніж в останньому квартальному звіті у вересні. Ці цифри значно перевищують обмеження, встановлені первинною ядерною угодою 2015 року.

Тоді як США вийшли з угоди у 2018 році, інші сторони, які підписали угоду, зокрема Великобританія, Франція, Німеччина, Росія та Китай, і надалі її реалізовували. У відповідь на відхід США Іран почав поступово порушувати договір, починаючи з 2019 року, пишуть автори статті.

МАГАТЕ попередило, що більше не може перевірити точний розмір іранських запасів збагаченого урану через жорсткі обмеження, які Тегеран почав накладати на інспекторів ООН із лютого 2021 року. Окрім того, агентство зазначає, що в червні 2022 року Тегеран вирішив видалити все обладнання спостереження – 27 камер, встановлених на іранських ядерних об'єктах.

Контекст:

Іран перебуває під санкціями США із 1979 року. Обмежувальні заходи вводили за порушення прав людини, розроблення ядерної зброї, підтримку терористичних організацій і дестабілізацію миру в регіоні.

Рада Безпеки ООН 20 липня 2015 року схвалила угоду, спрямовану на обмеження ядерної програми Ірану в обмін на зняття з нього санкцій. Тегеран гарантував, що відмовиться від ідеї створення ядерної зброї. За 10 років, у разі виконання Іраном умов ядерної угоди, всі обмеження та умови, які входять до резолюції ООН, мали припинити дію. США зі свого боку зняли частину санкцій із Тегерана.

Проте 8 травня 2018 року тодішній президент США Дональд Трамп оголосив, що Вашингтон виходить зі Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) щодо Ірану, вважаючи його "катастрофічним". За словами Трампа, Тегеран обманював світову спільноту, приховуючи продовження досліджень у сфері ядерної зброї.

Нинішній президент США Джо Байден у лютому 2021 року говорив, що Сполучені Штати не скасують санкцій проти Ірану доти, доки влада цієї країни не відмовиться від планів зі збагачення урану. Він називав вихід США з ядерної угоди 2015 року помилкою і під час передвиборчої кампанії припускав, що Вашингтон повернеться до діалогу з Тегераном щодо цього питання.

У січні 2022 року очільник Держдепу США Ентоні Блінкен і глава МЗС Німеччини Анналена Бербок заявили, що переговори щодо повернення до виконання ядерної угоди з Іраном наразі "у вирішальній фазі".