"Доволі дивовижно". Байден прокоментував призначення Сунака на посаду прем'єра Великобританії й неправильно вимовив його ім'я
Байден сказав, що вперше темношкіра людина, яка також є дитиною індійських іммігрантів, змогла піднятися на найвищу політичну посаду у країні. Але, згадуючи Сунака, Байден неправильно вимовив ім'я нового прем'єра.
"Раші Сунук [Ріші Сунак] зараз прем'єр-міністр Великобританії. Як сказав би мій брат: "Спробуй розберися"... Доволі дивовижно", – заявив він.
Байден привітав у Twitter Сунака з офіційним призначенням на посаду прем'єра.
"Разом я розраховую на зміцнення нашої співпраці щодо питань, які мають вирішальне значення для глобальної безпеки та процвітання, включно з продовженням нашої рішучої підтримки України", – написав президент США.
Сьогодні Сунак став прем'єр-міністром Великобританії. Він зустрівся з королем Чарльзом ІІІ. Король запропонував Сунаку сформувати новий уряд. Він став третім прем'єром країни за менш як два місяці. Після зустрічі з королем Сунак вирушив на Даунінг-стріт, щоб вимовити промову перед нацією.
У своєму виступі Сунак подякував позаминулому прем'єру Борису Джонсону "за його неймовірні досягнення на посаді прем'єр-міністра" і заявив, що його попередниця Ліз Трасс була сповнена ентузіазму щодо змін у країні. Але, за його словами, "було зроблено деякі помилки", які "не були результатом поганих намірів, проте це були помилки".
Контекст:
Із липня 2019 року до вересня 2022-го пост прем'єра Великобританії обіймав Джонсон. Він оголосив про відставку на тлі низки скандалів.
Трасс перемогла на виборах лідера Консервативної партії, які проводили в липні – вересні (Сунак посів друге місце). 6 вересня Трасс офіційно розпочала виконання обов'язків прем'єр-міністра Великобританії. 20 жовтня вона подала у відставку після провалу спроби провести реформу щодо зниження податків.
Про те, що Сунак стане главою кабміну, стало відомо після того, як лідерка британської Палати громад Пенні Мордонт вийшла з перегонів за посаду прем'єра – їй не вдалося здобути підтримку 100 консерваторів.
Перед цим, 23 жовтня, свою кандидатуру з участі в перегонах зняв експрем'єр Великобританії Борис Джонсон. Він, за повідомленнями ЗМІ, мав необхідні 100 голосів консерваторів, але відмовився від балотування, оскільки вирішив, що "це було б просто неправильно" – намагатися стати прем'єром, не маючи єдності в парламенті.