Дуже поганий прецедент – Макогон про рішення Канади повернути Німеччині турбіну з газопроводу "Північний потік"
"На жаль, Канада піддалася тиску і прийняла рішення повернути турбіну "Газпрому". Це дуже поганий прецедент винятку із санкцій. Але логіка такого рішення зрозуміла. Канада повертає турбіну, і очікується, що "Газпром" повністю відновить транзит газу до Німеччини (плюс 100 млн м&³3; на добу). Це дозволить Європі продовжити накопичення газу на зиму", – написав він.
Гендиректор ОГТСУ зазначив, що це може знизити ціну на газ із рівня $1800–1900 за 1 тис. м&³3;.
"Але я вважаю, що навіть після повернення турбіни "Газпром" знайде привід і далі скорочувати постачання до ЄС. Тому що навіть без цієї турбіни у "Газпрому" є можливість значно збільшити транзит: повністю не використовується маршрут через Польщу (90 млн м&³3; на добу"), і через Україну "Газпром" використовує тільки 40% від заброньованих та оплачених потужностей, а це ще 70 млн м&³3; на добу. Тому немає жодних проблем із вільними потужностями транзиту газу до ЄС. Є лише бажання "Газпрому" продовжувати шантажувати Європу", – заявив Макогон.
Він висловив упевненість, що Європа "зробить висновки із цієї ситуації і в найближчому майбутньому взагалі перестане купувати російський газ".
7 липня, коментуючи прохання Німеччини до Канади повернути турбіну для трубопроводу, щоб можна було качати необхідні обсяги газу, Макогон заявляв, що Україна хоч зараз може транспортувати до Європи стільки ж газу, скільки прокачували "Північним потоком". Він закликав передати турбіну Україні.
Однак 9 липня стало відомо, що влада Канади вирішила як виняток повернути турбіну Німеччині. Міністр природних ресурсів Канади Джонатан Вілкінсон вважає, що інакше Німеччина не отримає необхідних обсягів газу, і німці "ризикують стати нездатними опалювати свої будинки".
Контекст:
"Північний потік" – частина магістрального газопроводу між Росією та Німеччиною, що проходить дном Балтійського моря. Є морською частиною однієї з гілок системи газопроводів "Ямал – Європа". Газопровід складається з двох ниток протяжністю 1224 км та загальною проєктною продуктивністю 55 млрд м&³3; газу на рік. Він почав постачання газу двома гілками у жовтні 2012 року.
Із 16 червня 2022 року російський "Газпром" знизив обсяг прокачування газу до Європи через "Північний потік" до 67 млн м&³3; на добу. Він пояснив це "несвоєчасним поверненням компанією Siemens (Німеччина) газоперекачувальних агрегатів із ремонту, виробленням міжремонтного ресурсу ГПА та виявленими технічними несправностями двигунів".
29 червня голова наглядової ради Siemens Energy Джо Кезер в інтерв'ю німецькій газеті Süddeutsche Zeitung заявив, що вважає необґрунтованими твердження Росії. Він зазначив, що навіть якби затримання щодо ремонту обладнання і впливали на постачання газу, скорочення обсягів не було б таким значним, і додав, що "дуже зручно втягувати в цю справу компанію, яка добре відома в Росії".
Міністр економіки ФРН Роберт Габек заявив, що він першим боротиметься за новий жорсткий пакет санкцій ЄС проти РФ через її напад на Україну, але сильні санкції "мають шкодити Росії та [її президенту Володимирові] Путіну більше", ніж економіці Німеччини. Заповнені сховища у Німеччині, пояснив він, важливі не лише для німецького ринку, а й для усієї Європи, пише агентство. Габек запропонував бути посередником у питанні повернення обладнання: якщо Канада не хоче доправляти його безпосередньо у Росію, вона може передати його Німеччині. Водночас Габек уточнив, що робить це "з тяжким серцем".