Псакі: США готують нові санкції проти основних представників режиму Лукашенка
Псакі заявила, що "примусове зупинення Білоруссю комерційного рейсу Ryanair, що здійснював переліт між двома державами – членами Європейського союзу, під неправдивим приводом і подальше затримання білоруського журналіста Романа Протасевича є прямим порушенням міжнародних норм".
Вона нагадала, що США засудили інцидент на різних міжнародних майданчиках, а Федеральне управління цивільної авіації США закликало американські пасажирські авіалінії бути вкрай обережними під час польотів над Білоруссю.
"3 червня США знову введуть санкції, які передбачають повне блокування, стосовно дев'яти білоруських державних підприємств, які раніше одержали пільги відповідно до серії генеральних ліцензій міністерства фінансів", – сказала спікерка.
Після їхніх дій громадянам США буде заборонено здійснювати операції із цими організаціями та їхньою власністю.
"Сполучені Штати у співпраці з ЄС та іншими партнерами і союзниками розробляють список адресних санкцій проти основних членів режиму [Олександра] Лукашенка, пов'язаних із порушеннями прав людини і корупцією, фальсифікацією виборів 2020 року і подіями 23 травня [2021 року]. Міністерство фінансів розробить для розгляду президентом новий указ, який надасть США розширені повноваження вводити санкції щодо елементів режиму Лукашенка, його мережі підтримки, а також тих, хто підтримує корупцію, порушення прав людини і напад на демократію. Міністерство юстиції, зокрема й ФБР, тісно працює над цим питанням із нашими європейськими колегами", – заявила Псакі.
Контекст:
Літак Ryanair, що прямував з Афін до Вільнюса, 23 травня екстрено приземлився в Мінську нібито через повідомлення про мінування (згодом вибухових речовин на борту судна не виявили). "Для супроводу" літака за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, підняли винищувач білоруських ВПС.
Після перевірки борту білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали одного із засновників білоруського опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича і його дівчину, росіянку Софію Сапегу (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). Сапегу заарештували, її та Протасевича визнали політв'язнями.
Увечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, в якому він говорить, що перебуває у СІЗО №1 в Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". В Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.
Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню і координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.
Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі і закликали негайно звільнити затриманих.