Експоліттехнолог Кремля Мурзагулов: Путін – найбагатша людина планети, він розподіляє немислимі нафтові наддоходи
У Росії величезні суми державних грошей привласнюють чиновники і підприємці під керівництвом президента країни-агресора Володимира Путіна. Про це заявив російський політтехнолог і журналіст, який раніше співпрацював із Кремлем, Ростислав Мурзагулов в інтерв'ю головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман.
"Кожен рубль, який розподіляє держава, держава розподіляє не просто так. Я зараз не перебільшую і не прикрашаю своєї розповіді. Усе те, де відбувається розподіл держбабла, – там же відбувається і розпилювання цього бабла спільно чиновниками та підприємцями. Це абсолютно зрощена у Росії історія. Тобто в Росії немає різниці, немає поділу: ось тут політика, а тут економіка. Тут усе дружно, разом і єдино. І якщо, умовно кажучи, є якась держпрограма щодо чогось: там, із вирощування кактусів, наприклад, – і на неї виділили 100 млн руб., можете зовсім не сумніватися, що 50 млн руб. звідти вкрадуть. Усе інше десь у Китаї куплять: напівдохлі кактуси, завезуть їх, абияк встромлять, корінням угору, вони всі подохнуть, але 50 млн залишаться у хлопців у кишені. Ось це те, як працює російська держава. Дивитися на це без сліз просто неможливо", – сказав він.
За словами Мурзагулова, найбільше питання розподілу вирішує сам Путін.
"Ви правильно, я думаю, назвали його головною і найбагатшою людиною планети. Тому що, дійсно, він розподіляє немислимі наддоходи [російський опозиціонер, бізнесмен] Михайло Ходорковський якось порахував: по-моєму, $6 трлн він нарахував за ці всі багаті російські роки. Тобто ось це він розподіляв сам. Відповідно, помножте, наприклад... Ну от норма прибутку просто з продажу російської нафти: із найбільшого почнімо. От $100 млн на день ніби заробляє трейдер. Тобто ніби країна вирішила, що буде цей трейдер і він буде заробляти $100 млн на день. Відповідно, чиї ці $100 млн? Я впевнений, що ці $100 млн у Путіна та його кількох друзів. Але вони міноритарії, я в цьому теж упевнений. Відповідно, далі нижче підемо: газ. Те саме. Далі ще нижче підемо. Розподіл того, що назбирали з бідного, нещасного, злиденного, обдуреного і заляканого населення. Усе, що зібрали з них і спрямували на всілякі програми: на реформу ЖКГ, на освіту, на медицину тощо – усе те, що розподіляють униз туди, теж чудово краде дружно ця компанія", – розповів він.
Контекст:
Путін обіймає посаду президента Росії з 2000 року з перервою у 2008–2012 роках, коли був главою уряду, а президентом став Дмитро Медведєв, який до цього був прем'єром. 2020 року в конституцію РФ внесли зміни, які дають змогу Путіну знову балотуватися на посаду глави Кремля 2024 року й очолювати РФ до 2036 року. Він неодноразово заявляв, що поки не вирішив, чи балотуватиметься на новий строк.
У січні 2016 року телеканал BBC показав документальний фільм під назвою "Таємні багатства Путіна". Згідно з даними, наведеними у фільмі, Путін – найбагатша людина в Європі й одна з найбагатших у світі, його статки оцінюють у $40 млрд.
Путін не зможе скористатися своїм величезним багатством після того, як відійде від влади в Росії. Таку думку в інтерв'ю Бацман висловив український телеведучий Савік Шустер.
Російський юрист і блогер Марк Фейгін припускає, що цінності й готівку Путіна розміщують за кордоном, зокрема у країнах Африки.