Експорт болгарської зброї протягом 2022 року зріс на 200%, і майже вся вона йде в Україну – ЗМІ

Продаж зброї на експорт сягнув 2% ВВП Болгарії
Фото: arsenal-bg.com

2022 року, коли Росія розпочала вторгнення в Україну, болгарський експорт зброї зріс на 200%. Про це із посиланням на заяву міністра економіки Болгарії Богдана Богданова 18 липня повідомив Euractiv.

За його даними, торік Софія продала за кордон спеціалізованої збройової продукції на 1,7 млрд, це становило 2% від валового внутрішнього продукту країни. Водночас майже всю продукцію 2022 року експортували через посередників в Україну, повідомили джерела видання.

"2022 року Болгарія експортувала в Київ переважно боєприпаси для старих радянських систем озброєння, які Україна й далі використовує", – ідеться в повідомленні.

Euractiv зазначає, що експорт через посередників став наслідком політики проросійського президента Болгарії Румена Радева і проросійської Болгарської соціалістичної партії, які заблокували прямі постачання Києву. Однак у країні прозахідний уряд, для якого експорт озброєнь не є табу.

Контекст:

На початку повномасштабної війни Росії проти України Болгарія офіційно відмовлялася постачати Україні зброю. Але 3 листопада 2022 року парламент схвалив надання військової підтримки Києву. 23 грудня в Болгарії повідомили про початок передання військової та військово-технічної допомоги в Україну.

20 січня 2023 року видання Die Welt опублікувало розслідування, згідно з яким Болгарія активно підтримувала Україну боєприпасами й дизельним пальним протягом перших місяців повномасштабної війни, хоча публічно була проти постачання.

6 березня портал Euractiv написав, що впродовж останніх двох років Україна отримала від Болгарії через треті країни зброї на мільярди доларів, водночас Болгарія не уклала жодної прямої угоди з Україною.

27 квітня на той момент в.о. глави МЗС Болгарії Ніколай Мілков заявив, що країна стикається з "безпрецедентними гібридними атаками з боку Росії".

Новий прем'єр Болгарії Ніколай Денков є затятим шанувальником України, на відміну від президента країни Радева.

Торік у жовтні Радев відмовився приєднатися до декларації про прискорений вступ України в НАТО, а в червні 2023-го назвав "помилкою" ймовірне надання Україні снарядів. Це питання спричинило заочну суперечку між Радевим і Денковим, який вважає, що Болгарія має дотримуватися своїх зобов'язань, повідомляли ЗМІ.