Болгарія затвердила новий пакет військової допомоги Україні
Із повідомлення випливає, що рішення про "новий пакет військової та військово-технічної допомоги" Україні Рада міністрів Болгарії схвалила ще у п'ятницю, 23 червня.
"Затверджений перелік співмірний за обсягом із допомогою з першого пакету, яку надав тимчасовий уряд згідно з рішенням від 22 грудня 2022 року", – зазначили у пресслужбі.
В уряді наголосили, що надання цього пакету допомоги не порушить "норм запасів для дій збройних сил Республіки Болгарія, їхнього навчання і бойової підготовки".
Новий міністр оборони Болгарії Тодор Тагарев 21 червня говорив, що новий пакет військової допомоги Києву буде відповідати потребам українських захисників і можливостям Болгарії, повідомляло інформаційне агентство БГНЕС.
За його словами, Болгарія "дістає зі складів те, що перебуває у справному стані, має більший ресурс, скажімо, 30–40 і більше років, а що там із вартістю – це завжди питання, як цю вартість розраховують". За обсягом допомогу буде надано "у тому самому обсязі, як і минулого разу", сказав міністр.
Тагарев також не погоджується з президентом країни Руменом Радевим, який вважає помилкою майбутнє приєднання Болгарії до ініціативи ЄС щодо забезпечення Києва артилерійськими снарядами. Міністр наголосив, що йдеться "про інвестиції, європейські інвестиції у розширення потужностей і модернізацію [болгарської] оборонної промисловості".
Контекст:
На початку повномасштабної війни Росії проти України Болгарія офіційно відмовлялася постачати Україні зброю. Але 3 листопада 2022 року парламент схвалив надання військової підтримки Києву. 23 грудня у Болгарії повідомили про початок відправлення військової і військово-технічної допомоги в Україну.
20 січня 2023 року видання Welt опублікувало розслідування, згідно з яким Болгарія активно підтримувала Україну боєприпасами й дизельним паливом у перші місяці повномасштабної війни, хоча публічно виступала проти постачань.
6 березня портал Euractiv написав, що за останні два роки Україна отримала від Болгарії через треті країни зброї на мільярди доларів, водночас Болгарія не уклала жодної прямої угоди з Україною.
27 квітня на той момент в.о. глави МЗС Болгарії Ніколай Мілков заявив, що країна стикається з "безпрецедентними гібридними атаками з боку Росії".