Фейгін: СРСР був штучним імперським квазіутворенням. Народи, які входили до його складу, один одного ненавиділи і жити разом не хотіли
Народи, які входили до складу Радянського Союзу, не хотіли жити в одній країні. Про це в інтерв'ю головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман заявив російський юрист, блогер Марк Фейгін.
"Радянський Союз, якого святкують зараз ювілейчик, – щойно відгримів, наприкінці грудня, 100-річний ювілей створення Радянського Союзу... Зрозуміло, що тоді він був радше квазідержавою – багато чого ще змінювалося... Це було все-таки штучне квазіімперське утворення. Я сам свідок, я прожив якусь відому частину життя у Радянському Союзі – до 20 років. І я вам хочу сказати: народи один одного – я вже багато разів говорив – ненавиділи, зневажали, жити один з одним не хотіли", – сказав Фейгін.
За його словами, усі 15 союзних республік "мріяли про звільнення від московського ярма".
"І всі, хто стверджує протилежне: про дружбу народів, спільну радянську людину – усю цю дебільну абсолютно концепцію – це люди або брехуни, або ідеологічні просто недоумки. Радянських дуже багато – напівкомуністів усіляких тощо. Або експлуатують цей міф для своєї вигоди. Типу [президента РФ Володимира] Путіна. Тому що він, знаєте, з одного боку, "геополітична катастрофа", а з іншого – якби не розпад Радянського Союзу, ким би ти був? Тобто він усе здобув від цього розпаду, ставши чиновником, кримінальним корупціонером і дійшовши до поста президента. Можу собі уявити Путіна президентом Радянського Союзу. Це ж регіт: по підлозі качалися б. Такого б навіть не підпустили попільнички протирати у будівлі Луб'янки", – наголосив юрист.
На його думку, зараз штучно наново відтворюють міф про єдність народів колишнього СРСР.
"Про те, що вони всі так мріють і хочуть знову з'єднатися, повторити досвід Радянського Союзу. Ніхто нічого не хоче. Усі хочуть, навпаки, інших проєктів: європейських проєктів, атлантичних проєктів. Мріють якнайдалі відбігти. Навіщо цю правду щоразу намагатися перевірити на реальність? Очевидно ж, що народи не бажають жити в московському проєкті. А в чому цей проєкт? Ось мені просто цікаво. Зараз цей проєкт одним словом позначається: "війна". А до цього він позначався, там, "корупція", "регресія", "стагнація"... Будь-які слова, найдикіші щодо розвитку держави, – всі застосовні. Тому що Росія за ці 30 років не продемонструвала нічого, що було б привабливим", – резюмував Фейгін.
Контекст:
СРСР розпався 1991 року. Угоду про припинення діяльності Радянського Союзу й створення Співдружності Незалежних Держав підписали у грудні 1991-го лідери Росії (Борис Єльцин), України (Леонід Кравчук) і Білорусі (Станіслав Шушкевич).
Президент України Володимир Зеленський у зверненні до саміту НАТО в Мадриді 29 червня заявив, що російське керівництво бачить світ інакше, ніж НАТО чи Україна, а Путін прагне відновити вплив на країни колишнього Союзу. "Цілі Росії відомі... Вони дивляться, наприклад, на Литву не як на члена вашого союзу (НАТО. – "ГОРДОН"), а як на республіку Радянського Союзу. Для нас це колишня республіка СРСР, для нас це минуле, а вони її розглядають як можливе майбутнє, хочуть знову поневолити", – заявив Зеленський.
Починаючи з анексії українського Криму у 2014 році президент Росії Володимир Путін прагнув повернути до складу однієї держави частину колишніх республік СРСР. Про це російський історик, політичний аналітик Валерій Соловей сказав в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.