Фейгін: В апараті Путіна зараз коктейль зі страху та невпевненості. Десь у мозочку вони розуміють, що розв'язка може бути найневдалішою G

Фейгін: В уряді є якась частина, яка вважає: "Але ж ми чому за війну маємо відповідати? Нам ця Україна і не здалася"
Фото: Mark Feygin / Facebook
Російський юрист, блогер Марк Фейгін вважає, що у співробітників апарату президента РФ Володимира Путіна зараз стан розгубленості, оскільки вони не знають, чим закінчиться війна з Україною. Таку думку він висловив в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.

"Узагалі в апараті такий коктейль зі страху та невпевненості, я б сказав. Це таке роздратування-невпевненість. "Заради чого все? Нас орієнтували, що ми злодії, корупціонери, ми збагачуємося, створюємо систему незмінної влади заради ось цієї станової держави та нашого особистого добробуту. Щоб ми могли жити у безпеці, не повторюючи помилок минулого – починаючи від соціалізму і закінчуючи сталінськими репресіями. Але ми тримаємо жорстко владу, щоб і далі жити, як ми хочемо. А для чого зараз ми живемо?" – озвучив Фейгін питання, які, на його думку, порушують представники російської влади. – Їм кажуть: "Ну ми збудуємо такий напівконцтабір, але успішний". Як, знаєте, поряд із Варшавським гетто столики стояли, кафе було і люди [каву] пили, а там десь [поряд] когось шльопнули. Тобто вони ніби, з одного боку, розуміють, що виходу немає і потрібно в цій ситуації якось виживати, але, з іншого боку, розуміння, заради чого це все робити, немає".

На думку блогера, зараз представники російської влади напружені і чекають на розв'язку війни.

"І десь у мозочку вони розуміють, що розв'язка може бути найневдалішою, найнеуспішнішою. Тому треба ще почекати. І якась метушня – вона вже публічно вийде", – спрогнозував Фейгін.

Він вважає, що в майбутньому якісь прояви цієї метушні та страху стануть очевидними для спостерігачів, особливо у російському уряді.

"Там [в уряді] є якась частина, яка вважає: "Але ми чому за війну маємо відповідати? Від санкцій і до заморожування наших активів. Нам ця Україна й не здалася. У нас усе добре було. Нам від цієї України ні гаряче, ні холодно загалом. І чому ми мали підкорити всі свої інтереси й усю свою апаратну долю, владу й усе, що з нею пов'язано, нащадків, яких треба влаштовувати на Заході переважно, – підкоряти цій залежності від результату кампанії в Україні? А якщо, справді, вони там візьмуть і деокупують території? Що буде і як?" – описав він імовірні настрої у російському кабінеті міністрів.

Фейгін переконаний, що таких настроїв не було б, якби російським військам удалося захопити Київ.

"От якби за три дні, справді, взяли Київ, якби захопили Україну, якось би із цим навчилися жити, якось би це подолали. Їм би сказали: "Усе нормально, питання розв'язано, питання закрито. Зараз будемо когось підкуповувати, десь тиснути, десь шантажувати і погрожувати, але ми своє викружляємо, ми дістанемо те, чого прагнули. Ми захопили найзначнішу частину території колишнього СРСР". А це справді було б так. Практично три слов'янські республіки. "І далі вже будемо якось із цим десятиліття-друге жити. Може, ми не встигнемо, але це продовжать наші [діти]". А тут виходить, що не виходить, не викручується. "А яка тоді мета далі? Що тоді ви маєте намір робити далі?" І ось тут запитань більше, ніж відповідей. І найголовніше – влада цих відповідей не дає, Путін цих відповідей не дає. "Усе йде за планом, усе йде відповідно до фаз". А за яким планом?" – сказав Фейгін.

Він припустив, що це почуття розгубленості тільки наростатиме. Але, на думку блогера, важливо ще більше посилити його, наприклад, за допомогою санкцій: наклавши їх не на десятки російських чиновників, а на 10 тис.

"Щоб це всеохопно було, щоб не можна було сховатися: "Немає такого місця, де я в будиночку". Ні, ти не в будиночку. Навіть якщо ти мер чи заступник мера, ти не в будиночку і тобі треба вирішувати цю проблему. "Та я не хочу. Чому я? Я мер..." Ні, любий друже. Як [керівника СРСР у 1953–1964 роках Микиту] Хрущова знімали? Зібралися у ЦК... "Треба відпочити". Розумієте? І там сиділи люди аж до секретарів райкомів, – нагадав Фейгін. – Тобто тут не вдасться розв'язати це питання, якщо вони не відчуватимуть, що треба щось змінити, треба із цим щось робити... А посунути їх може лише тиск, лише загроза того, що всього позбавлять".

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

24 лютого цього року Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він сказав, що мета війни – "демілітаризація і денацифікація України". У Пентагоні заявили, що Путін розраховував захопити Київ за кілька днів, але прорахувався, війна триває шостий місяць.

Після вторгнення в Україну США, ЄС, Канада, Австралія, Великобританія та інші країни наклали на Росію санкції, РФ покинули сотні відомих компаній.

Наприкінці травня російське видання "Медуза" написало, що російська еліта розділилася на два табори: бізнес і багато урядовців незадоволені тим, що Путін почав війну, не подумавши про масштаби санкцій, а представників силових структур не влаштовують повільні темпи так званої спецоперації.

Наразі РФ окупувала приблизно 20% території України. Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов сказав, що президент поставив завдання Збройним силам України звільнити всю територію країни від російських окупантів.