"Геополітична гра". Боррель назвав причину зростання цін на енергоносії в Європі

Боррель підкреслив, що зростання цін на енергоносії спричинить важливі соціальні наслідки
Фото: ЕРА
Ціни на енергоносії в Європі зростають через геополітичну гру. Про це сказав верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель 21 жовтня перед самітом лідерів Європейського союзу в Брюсселі, його коментар опублікувала Європейська служба зовнішніх зв'язків.

"Станом на сьогодні ми маємо велику геополітичну проблему, а саме ціни на енергоносії. Вони мають важливі соціальні наслідки. Сьогоднішні ціни на енергоносії є наслідком великої геополітичної гри із сильним зовнішнім виміром", – повідомив дипломат.

Видання Politico зазначило, що Боррель вважає Росію не єдиним геополітичним чинником цієї проблеми. Верховний представник ЄС згадав про проблеми в Північній Африці, пов'язані з Алжиром і Марокко, а також про те, що значні обсяги скрапленого природного газу із Близького Сходу і США йдуть в Азію, а не в Європу.

За словами Борреля, цю геополітичну проблему обговорять на наступній зустрічі міністрів закордонних справ ЄС у листопаді цього року.

Контекст:

Цьогоріч у Європі фіксують дефіцит на ринку газу. За даними асоціації європейських операторів газової інфраструктури Gas Infrastructure Europe станом на 20 жовтня, газові сховища в ЄС і Великобританії заповнено на 77,35%. У попередні роки перед опалювальним сезоном європейські сховища було заповнено приблизно на 84%, зазначило Reuters.

Дефіцит пального спровокував зростання цін на нього. Якщо на початку року ф'ючерси на газовому хабі TTF у Нідерландах коштували майже $250 за 1000 м&³3;, то у вересні ціна на газ в Європі вперше в історії подолала позначку $1000. 6 жовтня ціна на газ оновила історичний максимум – понад $1900 за 1000 м&³3;.

Поштовхом до зростання цін стали результати аукціону, на якому "Газпром" відмовився бронювати додаткові потужності для транзиту через Україну, писало агентство РБК.

За даними Reuters станом на кінець вересня, "Газпром", а також норвезька компанія Equinor покривали 60% усього газового ринку Євросоюзу і найбільше виграли від стрибка цін. За підрахунками агентства, ціна на газ в Європі зросла восени щонайменше на 300%.

Група депутатів Європарламенту заявила, що "Газпром" може бути винен у рекордному зростанні цін на газ у Європі і маніпулюванні ринком. У "Газпромі" ці звинувачення відкинули.