Глава Єврокомісії: Мета ЄС – не лише заморозити, а й вилучити активи Росії для відбудови України

Для використання заморожених у Європі російських активів ще "багато чого необхідно зробити", зазначила фон дер Ляєн
Фото: Денис Шмигаль Прем‘єр-міністр України / Telegram
У ЄС є політична воля, щоб використати заморожені в Європі російські активи, але для цього ще багато потрібно зробити.

Про це 25 жовтня на пресконференції в межах Міжнародної конференції з відновлення і модернізації України в Берліні (Німеччина) заявила глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. Захід транслювали на YouTube-каналі Єврокомісії.

"Наша мета – не лише заморозити, а й вилучити ці [російські] активи... Ми створили оперативну групу, до котрої увійшли експерти від усіх країн – членів ЄС і міжнародні експерти, яка так і називається: "Заморозити й конфіскувати". Це дає можливість… визначити правові передумови, за яких ці активи можуть вилучити і використати, наприклад, для відбудови України, – сказала фон дер Ляєн. – Ще багато чого має бути зроблено для досягнення цієї мети. Водночас дуже важливо пам'ятати – так, ми наполягаємо на дотриманні верховенства права… Тому цей процес має бути виваженим із погляду права".

Президент Володимир Зеленський під час виступу на конференції у Берліні наголосив, що на Заході залишаються російські активи, які заморожені і які ще можна заморозити. Євросоюзу потрібно ухвалити законодавчу базу для передання їх Києву, додав глава держави.

"Нам потрібна компенсація, і це справедливо. Отже, нам потрібен реальний швидкий законний механізм спрямування російських активів на відшкодування збитків, завданих російською війною", – наголосив Зеленський.

Росія має відповідати за пошкодження і збитки, яких вона завдала Україні під час війни – "загарбники мають відповідати за свої дії", зазначив під час виступу прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.

Контекст:

На відбудову України через повномасштабне вторгнення Росії може знадобитися до $1,1 трлн зовнішньої допомоги, заявив 21 червня президент Європейського інвестиційного банку Вернер Гоєр. За його словами, Європа "має відіграти найбільшу роль" у відновленні України.

Відбудовувати Україну влада має намір насамперед коштом заарештованих активів РФ, заявляв прем'єр-міністр Денис Шмигаль. За словами глави Кабміну, повоєнне відновлення України планують проводити у три етапи. Це буде одним із пріоритетів Чехії під час її головування у Раді ЄС, заявив 15 червня прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала.