Зеленський закликав країни ЄС створити фінансовий "Рамштайн" для України
Країнам Європейського союзу необхідно створити фінансовий "Рамштайн" для реконструкції України і відновлення її економіки. Про це президент України Володимир Зеленський заявив 25 жовтня, виступаючи за допомогою відеозв'язку на міжнародній конференції з відновлення і модернізації України у Берліні (Німеччина). Захід транслюють на Youtube-каналі Європейської комісії.
За його словами, Україна розробила прозорий план відновлення країни і потребує постійної фінансової платформи для його втілення.
"Я вірю, що зараз можемо схвалити рішення про започаткування фінансового "Рамштайну" для підтримки нашої спільної стабільності. Нам потрібна фінансово-координаційна платформа, яка об'єднає всі зусилля щодо відновлення нашої країни", – сказав Зеленський.
Він зазначив, що для виконання невідкладних заходів швидкої відбудови Україні необхідно $17 млрд.
"Це лікарні, школи, життєво важлива транспортна й енергетична інфраструктура. Ми маємо колосальні потреби у відбудові житла. Ми поки що не отримали жодного цента на швидку відбудову. Я прошу вас наблизити необхідні рішення", – заявив президент.
Він повідомив, що дефіцит українського державного бюджету 2023 року становитиме $28 млрд, і назвав цю суму "непідйомною" для однієї України. Зеленський наголосив, що на Заході залишаються російські активи, які заморожені і які ще можна заморозити. Євросоюзу потрібно ухвалити законодавчу базу для передання їх Києву.
"Нам потрібна компенсація, і це справедливо. А отже, нам потрібен реальний швидкий законний механізм спрямування російських активів на відшкодування збитків, завданих російською війною", – додав глава держави.
Контекст:
Формат "Рамштайн" заснували цієї весни – 26 квітня на авіабазі ВПС США Рамштайн відбулася перша зустріч консультативної групи з надання допомоги Україні. Міністр оборони США Ллойд Остін, який займається роботою групи, повідомив 20 липня, що озброєння Україні надає уже 30 країн, загалом до формату приєдналося 50 держав.
На відновлення України через повномасштабне вторгнення Росії може знадобитися до $1,1 трлн зовнішньої допомоги, заявив 21 червня президент Європейського інвестиційного банку Вернер Гоєр. За його словами, Європа "має відіграти найбільшу роль" у відбудові України.
Відновлювати Україну влада має намір насамперед коштом заарештованих активів РФ, заявляв прем'єр-міністр Денис Шмигаль. За словами глави Кабміну, післявоєнне відновлення України планують проводити у три етапи. Це буде одним із пріоритетів Чехії під час її головування у Раді ЄС, заявив 15 червня прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала.