Глава МАГАТЕ перед візитом на ЗАЕС зустрівся із Зеленським
Він написав, що презентував Зеленському програму допомоги для України.
"Презентував програму допомоги Україні, засновану на ядерних технологіях у сфері здоров'я людини, безпеки харчових продуктів і питної води, ґрунтів і вод, здоров'я тварин, а також в оцінюванні стану критичних інфраструктур після повені [на півдні України]", – написав він.
Президент України підтримав пропозицію глави МАГАТЕ скерувати в Україну групу експертів агентства для оцінювання наслідків підриву окупантами Каховської ГЕС у Херсонській області, зазначила пресслужба Офісу президента України. Зеленський сказав, що підрив Росією дамби Каховської ГЕС – найбільший екоцид сучасності. Також він заявив, що внаслідок підриву ГЕС значно зросли ризики для безпеки Запорізької атомної електростанції в Запорізькій області.
Як повідомила пресслужба ОП, Зеленський і Гроссі обговорили конкретні кроки, які необхідно зробити для мінімізації ризиків і недопущення інцидентів на ЗАЕС. Глава держави наголосив, що єдиний спосіб запобігти ядерній загрозі – повна демілітаризація станції, а також деокупація і відновлення контролю України на ній, зазначили в ОП.
Після зустрічі із Зеленським у Києві Гроссі поїде на ЗАЕС. За його словами, він оцінить ситуацію на ЗАЕС і проведе ротацію ISAMZ (місії підтримки й допомоги в Запоріжжі) посиленим складом.
Контекст:
Запорізька АЕС в Енергодарі Запорізької області опинилася під контролем російських окупантів із березня 2022 року.
Уранці 6 червня 2023 року оперативне командування "Південь" повідомило про підрив росіянами Каховської ГЕС. Унаслідок підриву машинного залу зсередини Каховську ГЕС повністю зруйновано, станцію відновити неможливо, заявила пресслужба "Укргідроенерго".
В "Енергоатомі" 6 червня заявили, що підрив Каховської ГЕС може мати негативні наслідки для Запорізької АЕС. Як пояснили в компанії, вода з Каховського водосховища необхідна для того, щоб станція отримувала підживлення для конденсаторів турбін і систем безпеки ЗАЕС. Зараз станційний ставок-охолоджувач наповнено достатньо для потреб станції, зазначили в компанії.
За даними "Укргідроенерго" станом на вечір 11 червня, у районі Нікополя – навпроти ЗАЕС – рівень води в Каховському водосховищі становив 9,04 м. Водночас в "Енергоатомі" повідомили, що рівень води у ставку-охолоджувачі ЗАЕС стабільний і станом на 20.00 11 червня становив 16,67 м.