Глава МОК поскаржився на втручання політиків у спорт і заявив, що історія продемонструє, хто "більше робить для миру"

Бах заявив, що "не уряди мають вирішувати", хто може брати участь у змаганнях
Фото: EPA
Президент Міжнародного олімпійського комітету (МОК) Томас Бах 12 лютого поскаржився на втручання деяких західних політиків у спорт, зокрема щодо допуску спортсменів із РФ та Білорусі на Олімпіаду 2024 у Парижі.

Главу МОК цитує Der Spiegel.

Бах вважає, що "не уряди мають вирішувати, хто може брати участь у тих чи інших спортивних змаганнях", оскільки це "покладе край міжнародним спортивним змаганням, чемпіонатам світу й Олімпійським іграм, якими ми їх знаємо".

Глава МОК зазначив, що історія продемонструє, "хто більше робить для миру" – "ті, хто намагається тримати кордони відкритими і спілкуватися", чи "ті, хто хоче ізолювати і розділити".

Не допускати спортсменів із Росії та Білорусі до Олімпіади 2024 року закликали міністри спорту Польщі, Латвії, Литви й Естонії.

Із таким самим закликом спільну заяву зробили спортивні організації (зокрема НОК) Данії, Фінляндії, Ісландії, Норвегії, Швеції, Гренландії, Фарерських та Аландських островів.

Олімпіаду 2024 року в Парижі у разі допуску до змагань російських і білоруських спортсменів може бойкотувати до 40 країн, припустив міністр спорту і туризму Польщі Каміль Бортничук.

10 лютого під час виступу на онлайн-зустрічі міністрів спорту 35 країн не допустити російських спортсменів на Олімпіаду закликав президент України Володимир Зеленський.

Контекст:

Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року, зокрема з території Білорусі. У зв'язку із цим 28 лютого виконавча рада МОК рекомендувала усунути спортсменів РФ і Білорусі від усіх міжнародних змагань, а також не запрошувати на заходи чиновників із цих країн.

25 січня 2023 року МОК виступив із заявою, у якій зазначив, що санкції проти Росії і Білорусі як держав залишаються чинними і на жодних змаганнях не можна демонструвати ідентифікатори цих країн, такі як прапор чи гімн. Однак у МОК вирішили додатково вивчити можливість участі окремих спортсменів із РФ та Білорусі у змаганнях за суворих умов.

Зеленський після цього запросив Баха до Бахмута, "щоб він побачив на власні очі, що нейтральності не існує". Зеленський 24 січня під час телефонної розмови з президентом Франції Еммануелем Макроном наголосив, що "спортсменам із Росії не місце на Олімпійських іграх у Парижі", а 29 січня написав французькому лідеру листа на цю саму тему.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розкритикував позицію МОК. Унаслідок російської агресії загинуло понад 200 українських спортсменів і тренерів, жодної нейтральності не може бути, поки триває війна, зазначив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Міністр оборони України Олексій Резніков заявляв, що російські спортсмени не можуть брати участь в Олімпіаді під жодним прапором, оскільки "вони заплямовані кров'ю українців".

31 січня в МОК заявили, що введених санкцій проти російських і білоруських спортсменів не переглядатимуть.