Глава МЗС Естонії заявила, що саміт ЄС із Путіним можливий тільки після виконання Росією Мінських угод

Лійметс: Шукаючи змін у відносинах із Росією, важливо керуватися тим, що Росія насамперед має виконати Мінські угоди
Фото: EPA
Саміт лідерів Євросоюзу за участю президента РФ Володимира Путіна можливий тільки якщо Росія виконає Мінські угоди. Про це в інтерв'ю ERR 24 червня заявила міністерка закордонних справ Естонії Ева-Марія Лійметс.

"Позиція Естонії в цьому питанні тривалий час залишається однозначною: шукаючи змін у відносинах із Росією, важливо керуватися тим, що Росія насамперед має виконати Мінські угоди. Після цього ми могли б переглянути нинішню політику. Важливо, щоб анексовані Російською Федерацією території повернулися тим країнам, яким вони належать. І тоді ми зможемо обговорити, як відновити і налагодити відносини", – сказала вона.

Лійметс вважає, що діалог між Євросоюзом та РФ зараз "достатній".

"Діалог є, є контакти. Але питання все ж у тому, які кроки Росія робить під час виконання міжнародного права, під час дотримання прав людини. Ось ті аспекти, зміни в яких ми маємо побачити, перш ніж відновлювати з Росією діалог на найвищому рівні", – сказала дипломатка.

Контекст:

Відразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.

12 лютого 2015 року в Мінську лідери України, Росії, Франції та Німеччини Петро Порошенко, Путін, Франсуа Олланд і Ангела Меркель під час 17-годинних переговорів погодили два документи з урегулювання конфлікту на Донбасі: декларацію щодо виконання Мінських угод і Комплекс заходів щодо виконання Мінських угод. Вони передбачали припинення воєнних дій на Донбасі, виведення незаконних збройних формувань із регіону, створення умов для проведення виборів до місцевих органів влади тощо. Поки Мінських угод не виконано.

Відносини ЄС та РФ зіпсувалися після анексії Криму і початку збройної агресії на сході України 2014 року.

Щодо Росії діє кілька санкційних пакетів Євросоюзу. Частина з них пов'язана з посяганням на територіальну цілісність, незалежність і суверенітет України. Окрім того, ЄС вводив санкції проти громадян РФ і російських організацій за кібератаки й арешт російського опозиційного політика Олексія Навального.

У травні 2021 року президент Франції Еммануель Макрон заявив, що політика санкцій проти Росії не працює і ЄС потрібні інші важелі.

23 червня відразу кілька ЗМІ повідомило про бажання Меркель і Макрона запросити Путіна на саміт лідерів країн ЄС.

24 червня Меркель заявила, що Європейський союз потребує побудови індивідуального формату для переговорів із Путіним.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вважає, що проведення саміту лідерів країн ЄС за участю Путіна буде небезпечним відхиленням Євросоюзу від своєї санкційної політики.

У Кремлі заявили, що позитивно ставляться до ініціативи відновити діалог між Євросоюзом і Росією.

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте сказав, що не братиме участі в саміті ЄС із Путіним.