Глава МЗС Сербії заговорив про введення санкцій проти Росії

Сербія не приєднувалася до західних санкцій проти РФ, тому що це не відповідало її інтересам, пояснив глава сербського МЗС
Фото: depositphotos.com
Міністр закордонних справ Сербії Івиця Дачич уперше заговорив про те, що Белград може ввести санкції проти Росії. Про це він сказав в інтерв'ю Euractiv, опублікованому 26 січня.

Агентство зазначило, що "змінити курс" і запровадити обмеження проти Росії є однією з головних вимог Євросоюзу до Сербії для прогресу в переговорах про членство в союзі.

Дачич зазначив, що Сербія має керуватися насамперед оцінкою того, що відповідає її інтересам. Він наголосив, що Белград засуджує порушення територіальної цілісності України. Водночас він сказав, що введення санкцій не питання "часу чи крайніх термінів", а питання "політичних і економічних інтересів".

Дачич сказав, що від часу окупації Криму Росією 2014 року й досі Сербія не приєднувалася до західних санкцій проти РФ, "тому що вважала, що це не буде в її інтересах". Але він додав, що якщо щось зміниться "на шкоду інтересам Сербії, то рішення влади буде у відповідний спосіб скореговано". Він додав, що країна оцінюватиме в кожен конкретний момент, яке рішення стане найкращим для економіки, становища у світі та для громадян Сербії.

Контекст:

Сербія подала заявку на членство в ЄС 2009 року, а 2012 року стала кандидатом на вступ у союз. Наразі ведуть переговори.

Президент Сербії Александр Вучич категорично проти введення санкцій проти РФ за її вторгнення в Україну, зазначило Euractiv. Вучич часто заявляв, що Сербія імпортує всю свою нафту й газ із Росії.

Зараз Сербія також імпортує газ із Росії. "Газпром" продає газ за цінами нижчими від ринкових і передає через газопровід "Турецький потік", зазначало агентство Bloomberg. Крім того, дочірня компанія "Газпрому" є співвласником сербського газосховища "Банатський двір", а "Газпром-нефть" керує єдиним сербським нафтопереробним заводом NIS.

Водночас міністерка гірничої промисловості та енергетики Сербії Дубравка Джедович заявляла, що країні важливо зменшити залежність від Росії в газовому сегменті, тому що власних ресурсів недостатньо.

Сербія приєдналася лише до санкцій ЄС, уведених 2014 року проти експрезидента України Віктора Януковича і його спільників. Це сталося 12 березня 2022 року.