Глава Пентагону: Путін має ухвалити рішення про припинення війни. Він її почав

Остін закликав не спекулювати на темі ймовірного вступу України до НАТО
Фото: ЕРА

Міністр оборони США Ллойд Остін, спілкуючись із журналістами 26 квітня, заявив, що питання інтеграції в НАТО буде "суверенним рішенням" для України.

Про це він заявив, відповідаючи на запитання, як світова спільнота може гарантувати безпеку Україні в майбутньому і чи "можливо, щоб Україна стала членом НАТО", повідомляє сайт Пентагону.

Він відповів, що спочатку має завершитися війна, і рішення про це має ухвалити особисто президент РФ Володимир Путін.

"Я думаю, що перший крок – це припинити цей конфлікт. І я думаю... щоб конфлікт закінчився, пан Путін має ухвалити рішення про його припинення. Він та людина, яка його почала. Він був невиправданим. І, звісно, це буде його рішення щодо деескалації, а потім повернутися за стіл переговорів. І ми всі дуже хотіли б, щоб це сталося", – сказав він.

Остін вважає, що НАТО збереже свою політику відчинених дверей.

"Я думаю, що НАТО завжди дотримуватиметься своїх принципів збереження відчинених дверей, тому я не хочу розмірковувати про те, що може статися. Я вважаю, що в майбутньому, якщо буде така можливість, Україна прагнутиме знову подати заявку на вступ до НАТО. Але, знову ж таки, це, мабуть, ще не скоро, і спекуляції на цьому етапі не дуже корисні", – додав голова Пентагону.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.

7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення до Конституції положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України у Європейському союзі та Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.

У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого було зазначено, що Альянс підтримує входження України до НАТО.

23 березня 2022 року, після масштабного вторгнення РФ в Україну, генсек НАТО Єнс Столтенберг говорив, що НАТО надає "безпрецедентну підтримку" Україні та продовжить допомагати їй, але про введення військ в Україну, безпольотну зону або членство в Альянсі не йдеться.

Після чергового раунду переговорів із Росією 29 березня в Туреччині, коли Україна офіційно запропонувала підписати договір про міжнародні гарантії безпеки, президент України Володимир Зеленський пояснював, що Україна, як і раніше, готова вступити до НАТО, але оскільки Альянс цього не пропонує, влада країни буде "будувати ті гарантії безпеки, які можуть захистити нас".

Про готовність надати гарантії безпеки після цього заявляли США, Італія, Німеччина, Великобританія та Туреччина. Водночас представники країн говорили, що гарантії будуть "не як у НАТО" – про готовність відправити свої війська в разі нападу на Україну не йдеться.

На безблоковому статусі України наполягає Росія.