Глава Пентагону у квітні ініціював зміну позиції Білого дому щодо F-16 для України – ЗМІ

Остін (на фото) офіційно рекомендував Байдену дозволити союзникам навчати українських пілотів на F-16 напередодні саміту G7 у Хіросімі, повідомив співрозмовник ЗМІ в Пентагоні
Фото: EPA
Міністр оборони США Ллойд Остін минулого місяця ініціював зміну позиції Вашингтона щодо навчання українських пілотів на американських винищувачах F-16.

Про це 23 травня написала The New York Times із посиланням на офіційного представника Пентагону.

Зазначають, що після повернення із зустрічі у форматі "Рамштайн" 21 квітня Остін заявив чиновникам адміністрації президента США Джо Байдена, що настав час змінити позицію щодо навчань пілотів і принаймні дозволити іншим країнам передати літаки Україні.

Як повідомила The New York Times, у Білому домі опиралися рішенню щодо винищувачів для України, побоюючись, що літаки можуть використати для ураження цілей на території Росії. Це потенційно могло спонукати Кремль до ескалації, вважали американські чиновники.

Окрім того, США зупиняла висока ціна винищувачів – до $63 млн за кожний. У Пентагоні також заявляли, що інші види озброєнь, особливо засоби ППО, потрібні Україні насамперед.

Але зрештою Пентагон змінив курс, як і у випадку з наданням Києву американських танків M1 Abrams, вказала The New York Times.

Співрозмовник ЗМІ в Пентагоні поінформував, що Остін дістав одностайну згоду від високопосадовців адміністрації Байдена з питань нацбезпеки.

Напередодні саміту лідерів "Великої сімки" в Хіросімі (Японія), який відбувся 19–21 травня, глава міноборони США офіційно рекомендував Байдену дозволити союзникам навчати українців і передавати свої літаки, додав офіційний представник Пентагону.

Очікують, що винищувачі "четвертого покоління" F-16 "не відіграватимуть жодної ролі в очікуваному контрнаступі України, оскільки підготовка забере кілька місяців", резюмувала The New York Times.

The Washington Post із посиланням на офіційних осіб США написала 19 травня, що рішенню Білого дома підтримати передання союзниками американських винищувачів F-16 Україні допоміг держсекретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен.

Контекст:

Україна закликає союзників надати їй бойові літаки західного типу від початку повномасштабної війни, обговорення питання в публічній площині активізувалося останніми місяцями.

У травні створення так званої авіаційної коаліції підтримали три країни – Великобританія, Франція і Нідерланди. Ідеться поки лише про навчальні місії для українських пілотів із використанням західних літаків. Готовність навчати українських пілотів також висловили Бельгія, Португалія, Данія.

Водночас прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявляв, що його уряд припускає можливість передання Україні винищувачів F-16. Він зазначив, що Нідерланди обговорюють варіанти постачання бойової авіації Києву з Данією, Великобританією, деякими іншими країнами Європи, а також зі США.

На саміті G7, який відбувався 19–21 травня, Байден заявив, що США підтримають зусилля союзників і партнерів і візьмуть участь у навчанні українських пілотів на літаках четвертого покоління, включно з F-16.

Винищувачі F-16 Україна отримає від союзників за умови, що літаки, як і іншу західну зброю, не будуть використовувати для ударів по території Росії, заявили в Білому домі 20 травня.

Україні можуть передати F-16 уже цієї осені, натякнули в Міноборони України.

21 травня радник президента США з питань нацбезпеки Джейк Салліван зазначив, що Байден ще не вирішив, чи будуть США також передавати Україні винищувачі.