Головний рабин України: Маски скинуті, незабаром щось спалахне на Близькому Сході з "благословення" Москви
Головний рабин України Моше Реувен Асман 4 травня у Facebook заявив, що після антисемітських заяв МЗС РФ і візиту до Москви делегації руху ХАМАС ситуація на Близькому Сході може загостритися.
"Маски скинуті! ЗМІ повідомляють, що сьогодні до Москви на запрошення МЗС РФ прибула офіційна делегація представників палестинської терористичної організації ХАМАС. Зрозуміло, що цей візит не випадковий. Відразу за день після сумної заяви [глави МЗС РФ Сергія] Лаврова щодо "зв'язку єврейства з нацистами". Учора МЗС продовжило цю риторику, і ось сьогодні до Москви прибула делегація ХАМАС", – зазначив рабин.
За його словами, "усі вже все зрозуміли".
"Найімовірніше, незабаром щось спалахне на Близькому Сході з "благословення" Москви. Ізраїлю потрібно готуватися до ймовірного розвитку ситуацій як на південному, так і на північному своєму кордоні", – підкреслив рабин.
Лавров 1 травня в інтерв'ю італійській телекомпанії Mediaset порівняв президента України Володимира Зеленського та лідера нацистської Німеччини Адольфа Гітлера, заявивши, що останній теж "мав єврейське коріння". В Ізраїлі різко розкритикували його слова. Міністр закордонних справ Ізраїлю Яір Лапід назвав слова Лаврова "непрощенною та обурливою заявою, а також жахливою історичною помилкою". Посла РФ в Ізраїлі викликали до МЗС для роз'яснювальної бесіди.
Зеленський висловив обурення щодо висловлювань Лаврова. "Ці слова означають, що найвищий дипломат РФ перекладає на єврейський народ провину за злочини нацистів. Немає слів", – сказав він.
Ізраїль висунув вимогу, щоб Лавров попросив вибачення. Але у МЗС РФ не перепросили і заявили про підтримку урядом Ізраїлю "неонацистського режиму" в Україні.
Контекст:
З моменту проголошення незалежності 1948 року Ізраїль перебуває у стані конфлікту з арабськими країнами, з якими розміщений в одному регіоні, зокрема частково визнаною державою Палестиною. Дипломатичних відносин між країнами не встановлено, Ізраїль не визнає незалежності Палестини як держави до остаточного вирішення питань про території, кордони, столицю та біженців, а Палестинська національна адміністрація не визнає права Ізраїлю на існування як єврейської держави. Ситуація додатково ускладнилася після захоплення влади рухом ХАМАС у секторі Гази 2007 року. Однак між ізраїльською та палестинською владою є постійний контакт і безліч домовленостей, а також торговельні відносини.
Ізраїль та Палестина регулярно обмінюються ракетними ударами. Останнє масштабне загострення відбулося навесні 2021 року після судового рішення про виселення кількох палестинських сімей із району Шейх Джаррах у Східному Єрусалимі. Протести переросли у сутички між палестинцями-протестувальниками та євреями сталися заворушення у старому місті, зокрема на Храмовій горі, постраждали сотні людей.
Після того, як Ізраїль не виконав ультиматуму ХАМАС про відведення силовиків із Храмової гори, Ізраїль почали масово обстрілювати з Гази. За даними ЦАХАЛ, упродовж 11 днів конфлікту представники ХАМАС запустили у бік населених пунктів в Ізраїлі 4340 ракет. Більшість ракет перехопила система протиракетної оборони "Залізний купол". В Ізраїлі загинуло 12 людей, понад 350 людей зазнали поранень.
У відповідь Ізраїль атакував цілі у секторі Гази. Військові ЦАХАЛ заявили, що зруйнували понад 100 км тунелів у секторі Гази та вбили приблизно 225 членів ХАМАС та "Палестинського ісламського джихаду", зокрема 25 старших командирів, повідомляє The Times of Israel. За даними МОЗ Палестини, жертвами конфлікту стали 230 жителів сектору Гази, приблизно 1710 осіб дістали поранення.
20 травня за посередництва Єгипту Ізраїль і ХАМАС домовилися про взаємне припинення вогню.