Головний розслідувач Bellingcat Грозєв: Путін обрав найгірший сценарій реагування на розслідування про Навального

Путін називав розслідування "легалізацією матеріалів американських спецслужб"
Фото: EPA
Своєю реакцією на розслідування міжнародної групи Bellingcat про отруєння російського опозиціонера Олексія Навального президент ФР Володимир Путін обмежив російським пропагандистам "свободу брехати". Про це заявив головний розслідувач Bellingcat Христо Грозєв у інтерв'ю головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман.

Президент Росії Володимир Путін обрав найгірший із можливих сценаріїв реагування на розслідування Bellingcat та низки ЗМІ про отруєння російського опозиціонера Олексія Навального. Про це головний розслідувач Bellingcat Христо Грозєв заявив у ефірі програми "БАЦМАН" головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман.

"Я думаю, що з усіх можливих сценаріїв реагування, яких він міг би дотримуватися, цей був найгіршим. Я не знаю, хто йому дав цю пораду. Тому що він міг би і сказати, що таких людей узагалі немає. Він міг би сказати, що такі люди були, але вони були поруч із Навальним, щоб його рятувати від потенційної провокації західних служб, які б намагалися його отруїти. Він міг би нічого не сказати. Але він сказав реально, що такі люди були, що практично ми маємо рацію щодо ідентифікації цих людей, але що вони займалися політичним стеженням. Тобто вони просто за ним стежили, бо він був екстремістом або ж у нього були зв'язки із західними службами. Ось це дуже погане пояснення. Чому? Тому що частина його електорату, яка думає, а не просто вірить, замислиться: навіщо тоді лікарям і хімікам займатися стеженням? "Хіба у нас так багато грошей, що ми можемо переплачувати? Хіба зовнішнім стеженням не займаються просто звичайні опери, спецопери, спецпризначенці навіть? Навіщо лікарям платити?" Тобто немає ніякої логіки з одного боку", – сказав Грозєв.

За його словами, Путін обмежив "свободу брехати" для "пропагандистів-сурогатів", які говорять замість Кремля, таких, як пропагандист Володимир Соловйов.

"Тобто він їм сказав: "Ви не можете більше сказати, що Bellingcat не знайшли правильних людей. Ви не можете сказати, що таких людей немає, що це взагалі фальшивка. Ви маєте обмежитися лише цим полем, яке я вам описав". А саме, що лікарі були там, але лише для того, щоб стежити за політичним екстремістом. Але цьому ніхто не повірить. Тому і відмовилися усі ці Соловйови далі дотримуватися цієї версії. Я думаю, що він обрав дуже поганий варіант", – сказав Грозєв.

Розслідувач зазначив, що погані варіанти реагування Путін обирає не вперше.

"Він два роки тому зробив те ж саме. Коли кандидатів у вбивці [колишнього російського розвідника Сергія] Скрипаля також упіймали, ми їх ідентифікували, він сказав: "Там нічого кримінального немає. Вони цивільні люди. Нехай приходять на телебачення і самі розповідають про себе". Це був дуже поганий крок. Тому що весь світ висміює зараз Путіна через те інтерв'ю Russia Today, яке ці двоє "шпильників" зробили", – сказав журналіст.

Головний розслідувач Bellingcat Грозєв: Я мрію здобути Пулітцерівську премію. Читайте повну версію інтерв'ю

Відео: Алеся Бацман / YouTube

Літак, яким Навальний летів із Томська до Москви, екстрено сів у Омську через погіршення стану політика 20 серпня. Опозиціонер перебував у токсикореанімації лікарні швидкої медичної допомоги №1 в Омську без свідомості.

22 серпня Навального літаком доставили до берлінської клініки "Шаріте".

Німецький уряд 2 вересня повідомив, що в організмі Навального виявили сліди речовини, схожої за складом на "Новачок". Біологічний матеріал, який взяли у політика, досліджувала спеціальна лабораторія збройних сил Німеччини. Факт отруєння Навального речовиною із групи "Новачок" засвідчили також лабораторії у Франції та Швеції.

Навальний був у комі протягом 18 днів. Лікарі "Шаріте" повідомили 7 вересня про те, що його вивели із медичної коми та від'єднали від апарата штучної вентиляції легенів. 14 вересня німецькі лікарі поінформували, що політик почувається краще і вже зводиться на ноги. 22 вересня Навального виписали із клініки, він проходить реабілітацію.

У міністерстві закордонних справ РФ сказали, що заяви про отруєння Навального не підкріплені фактами. Глава Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін стверджував, що на час вильоту до Німеччини слідів отрути в організмі політика не було.

Як писала Le Monde, президент РФ Володимир Путін 14 вересня під час телефонної розмови із президентом Франції Еммануелем Макроном припустив, що Навальний "із невстановленої причини" міг сам ужити отруту із групи "Новачок".

15 жовтня Європейський союз запровадив санкції проти шістьох російських чиновників через отруєння Навального. До санкцій приєдналася Великобританія. Палата представників Конгресу США закликала Білий дім також ввести санкції.

14 грудня оприлюднили розслідування The Insider, Bellingcat, CNN і Der Spiegel, у якому повідомляли, що Навального отруїла у Томську група співробітників ФСБ. За даними розслідувачів, це була друга протягом двох місяців спроба отруєння – під час першої, у липні 2020 року, постраждала дружина опозиціонера Юлія. Навальний разом із дружиною брали участь у розслідуванні. Політик оприлюднив відео, в якому сказав, що знає імена отруйників. Опозиціонер наголосив, що вважає замах на себе терористичним актом, який організувала ФСБ за наказом Путіна.

Президент РФ на пресконференції 17 грудня сказав, що Навального нібито підтримують спецслужби США, тому спецслужби РФ мають за ним наглядати. Розслідування він назвав "легалізацією матеріалів американських спецслужб".

21 грудня Навальний оприлюднив відео, на якому він телефонував імовірному співробітнику ФСБ, члену групи отруйників Костянтину Кудрявцеву. Політик назвався помічником секретаря Радбезу РФ Миколи Патрушева та "попросив прояснити моменти, необхідні для доповіді начальству". Співрозмовник Навального засвідчив факт проведення операції та сказав, що той вижив лише завдяки збігу обставин, а також розповів, що отруйну речовину нанесли на його білизну. У ФСБ назвали цю розмову підробкою.