Гордон назвав дату виходу розслідування Bellingcat про вагнерівців
Дату виходу розслідування Bellingcat про зрив спецоперації із затримання бійців ПВК "Вагнер", причетних до війни на Донбасі та збиття авіарейсу МН17, перенесли через те, що автора розслідування Христо Грозєва Офіс президента запросив в Україну, пообіцявши озвучити свою версію подій, але обіцянки не дотримав, заявив журналіст Дмитро Гордон.
15 березня 2021 року мала вийти перша частина фільму-розслідування лідера групи Bellingcat Христо Грозєва про зрив спецоперації із затримання бійців ПВК "Вагнер", причетних до війни на Донбасі і збиття авіарейсу МН17. Однак презентація зірвалася через те, що Грозєву обіцяли дати коментар в Офісі президента України, але обіцянки не дотримали. Про це в інтерв'ю з журналістом Юрієм Бутусовим заявив засновник видання "ГОРДОН" Дмитро Гордон.
"Одразу скажу, що цей фільм з'явиться 5 квітня, плюс-мінус кілька днів. За моїми даними, Христо Грозєву зателефонували з Офісу президента і запросили його в Україну, пообіцявши йому охорону і пообіцявши йому тут надати цілий список людей, які нібито причетні до спецоперації із затримання вагнерівців і дадуть свій погляд, викладуть свою думку. І Христо Грозєв прилетів в Україну. Тому фільм не вийшов 15-го числа, бо він прилетів сюди, де розраховував зняти співробітників Офісу президента й інших людей", – розповів Гордон.
За його словами, болгарського розслідувача так ніхто в Києві й не зустрів, охорони не надали, а в Офісі президента України на його дзвінки більше ніхто не відповідав.
"Христо Грозєв – шанована, авторитетна людина – телефонував безрезультатно і в Офіс президента тим, хто його запросив, і іншим людям. На це відповіддю було мовчання. І тоді Христо Грозєв зняв тут сім інтерв'ю. Серед цих семи осіб Юрій Бутусов, двоє офіцерів Головного управління військової розвідки, які брали безпосередню участь у спецоперації, депутат Верховної Ради Забродський", – додав Гордон.
Читайте також: "Зеленський не зрозумів, що відбувалося. Його повністю дезінформували". Гордон і Бутусов про провал "вагнерівської спецоперації"
Він уточнив, що ще Грозєв зробив інтерв'ю з п'ятим президентом України Петром Порошенком, який санкціонував спецоперацію ще 2018 року і, за неперевіреними даними, з колишнім секретарем РНБО Олександром Турчиновим.
"Скажу ще раз: перша частина вийде 5 квітня, плюс-мінус кілька днів, як змонтують матеріал київський, який раптом з'явився несподівано. Другу частину планують начебто у серпні – вересні. І буде ще художній фільм, який знімуть для [онлайн-платформи] Netflix", – підсумував Гордон.
29 липня 2020 року влада Білорусі повідомила про затримання 33 іноземців, які були у приватній військовій компанії. У Радбезі Білорусі заявляли, що стосовно затриманих порушили кримінальну справу за статтею про підготовку терактів, пізніше повідомляли, що їх підозрюють у підготовці масових заворушень.
Офіс генерального прокурора України 12 серпня звернувся в Генеральну прокуратуру Республіки Білорусь із запитами про видання 28 вагнерівців (із них дев'ятеро – громадяни України), які активно брали участь у бойових діях на території Донецької та Луганської областей у складі терористичних організацій "ЛНР" і "ДНР".
14 серпня стало відомо, що влада Білорусі видала затриманих вагнерівців Росії. Президент України Володимир Зеленський вважає це недружнім кроком із боку Білорусі. На його думку, наслідки звільнення найманців "будуть трагічними".
Головний редактор "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов 18 серпня заявив, що поїздка бійців ПВК "Вагнер" у Білорусь була частиною спецоперації ГУР Міноборони та СБУ: планували посадити літак із найманцями в Україні, після чого затримати їх. За словами Бутусова, спецоперація провалилася через рішення керівника Офісу президента Андрія Єрмака і Зеленського про перенесення терміну вильоту бойовиків з Мінська з 25-го на 30 липня, а також через витік інформації з України.
Про те, що інформація про проведення спецоперації із затримання вагнерівців потрапила до російських і білоруських спецслужб після наради у Зеленського, на якій були присутні, окрім голів українських спецслужб, керівники Офісу президента, розповів екссекретар Ради нацбезпеки і оборони України Олександр Турчинов. Він, як і колишній генеральний прокурор України Юрій Луценко, зазначив, що спецоперацію вели з 2019 року.
Колишній глава Офісу президента України Андрій Богдан заявив, що операцію із затримання найманців ПВК "Вагнер" зірвала людина "із найближчого оточення" Зеленського.
У СБУ назвали ці дані "фантастичним сценарієм". Новий начальник ГУР Кирило Буданов заявив, що бійців ПВК "Вагнер" у Мінську перекидали російські спецслужби і це не було спецоперацією СБУ.
Зеленський заявив, що жодного "зливу" спецоперації із затримання вагнерівців не було.
Єрмак назвав дезінформаційною кампанією версію про причетність СБУ до появи вагнерівців у Мінську.
27 лютого 2021 року Бутусов повідомив, що виселили з будинку і позбавили охорони ексначальника ГУР Василя Бурбу, який, за даними журналіста, дав свідчення про провал операції із захоплення вагнерівців. У поліції інформацію спростували.
6 березня видання ZN.UA повідомило, що Офіс президента України намагався домовитися з MI6 про невихід розслідування Bellingcat щодо вагнерівців. За даними журналістів, на зустрічі в Києві із представниками британської розвідки були присутні Буданов і заступник глави Офісу президента Роман Машовець.