Гордон: У небагатій Грузії після реформи лікарі отримують до $15 тисяч
Грузія, яка після Революції троянд провела реформу системи охорони здоров'я, досягла гарних результатів: громадянам надають якісні медичні послуги, а у лікарів високі зарплати, розповів журналіст Дмитро Гордон, який нещодавно відвідав Тбілісі та поспілкувався із двома колишніми міністрами охорони здоров'я.
У Грузії, де після Революції троянд провели медичну реформу, лікарі отримують до $15 тисяч, повідомив у ефірі телеканала "112 Україна" журналіст, засновник інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитро Гордон.
Він розповів, що нещодавно побував у Тбілісі, де зустрічався із двома колишніми міністрами охорони здоров'я, начальником митниці часів президентства Михайла Саакашвілі та екс-заступником міністра фінансів. У колишніх міністрів охорони здоров'я журналіст запитав про медреформу та стан лікарень.
"Вони мені відповіли: "У нас все дуже добре, усі лікарні – нові". Я уточнив: "Що значить нові?" – "Ну от узагалі нові. У горах ще краще, ніж у Тбілісі. Побудували або нові, або старі розламали і зробили капітальний ремонт. У нас пройшла чудова медична реформа, у нас страхова медицина". Потім я поставив ще одне запитання: "А скільки в небагатій Грузії отримують лікарі?" Вони кажуть: "Міцний лікар – п'ять–сім тисяч". – "Ларі?" – уточнив я. – "Доларів". – "А гарний хірург?" – "Залежить від операції, але $10–15 тисяч", – розповів Гордон.
Він зазначив, що здивувався цим сумам, після чого колишні міністри запросили його відвідати лікарню.
"Ми поїхали до звичайної тбіліської лікарні... Я бував у різних лікарнях – у Німеччині, США, Ізраїлі, інших країнах – і те, що я побачив у Тбілісі, – це XXI століття. Страхова медицина, усе комп'ютеризовано, новітня апаратура, прекрасні лікарі, які багато заробляють... Один із хірургів розповів нам, що отримує $12 тисяч на місяць. І абсолютно по-білому!" – повідомив Гордон.
Колишні міністри розповіли йому, що під час проведення реформи головний опір чинили завідувачі відділень та керівники лікарень.
"Нас Саакашвілі зібрав уранці, – розповідає тодішній міністр, – і каже: "Починаємо медичну реформу". А силовикам сказав: "Головлікарям передати рішення про медичну реформу. Якщо вдень вони чинять опір – у в'язницю". І тепер грузини нормально лікуються, у них чудове медичне обслуговування", – наголосив журналіст.
У Всесвітній організації охорони здоров'я зазначають, що із 2006 року медреформа у Грузії спрямована на повний перехід сектору охорони здоров'я на приватне надання послуг, ліберальне регулювання і мінімальний контроль. У доповіді, опублікованій ВООЗ у жовтні 2017 року, сказано, що за останнє десятиліття Грузія добилася прогресу в поліпшенні показників здоров'я населення.
В Україні медреформа стартує 1 січня 2018 року. Як очікують у МОЗ, наступного року місячна зарплата сімейного лікаря становитиме до 18 тисяч гривень (приблизно $650).